Viete správne určiť veľkosť topánky vášho dieťatka?

Pediatrická poradňa07.11.2011
Viete správne určiť veľkosť topánky vášho dieťatka?

Dobrý deň. Mám ročného syna a začína behať. Poradíte mi, aké číslo topánok mu kúpiť ak som namerala nohu 12,5 cm?

Niekde sa udáva, že treba kúpiť číslo 19, inde 20, či 21. V obchode na šablóne, keď som merala nohu tak vyšlo číslo 19. Ale mám mu kúpiť 19 alebo radšej 20, keďže sa ma kúpiť topánka o 1 až 1,5 cm väčšia.

Ako rýchlo takýmto malým deťom rastie noha, koľko cm za mesiac, či dva? Nerada by som kúpila malú, či veľkú topánku. Aj vložky v topánkach su väčšinou tvarované, je to v poriadku, či má byť rovná vložka. Ďakujem

Silvia, Bratislava

Dobrý deň,

Všeobecne je uvedené, že 12,5 cm je veľkosť 20. Veľkosti topánok od rôznych výrobcov sa môžu líšiť, preto treba prihliadať aj na to. V danom obchode sa zorientujte podľa ich tabuľky a veľkostí. Je však samozrejme lepšie, aby topánka bola skôr väčšia ako menšia, výhodu to má i v tom, že budete môcť topánku dlhšie využiť.

Pri výbere topánok u detí, ktoré začínajú chodiť je však najdôležitejšie, aby bola noha pevná, ideálne, aby bol spevnený i členok, čím sa predíde jeho vyvrtnutiu, resp. pádu dieťaťa, chôdza bude ľahšia a stabilnejšia. Pri spevnenom členku nevadí, ak je vpredu v topánke menšia medzera, čiže palec nedosahuje stenu topánky, nôžka dieťaťa rýchlo dorastie.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa