Vyťažte sociálne svoje bábo a zaspí vám raz-dva

Pediatrická poradňa22.09.2011
Vyťažte sociálne svoje bábo a zaspí vám raz-dva

Dobrý deň. Môj synček mal nedávno 3 mesiace a už od narodenia má problémy so zaspávaním. Cez deň nevie vôbec zaspať, keď tak iba s veľkým plačom.

Syn je od narodenia na umelej výžive, večer zaspí po kúpaní pri papaní okolo 8:30. V noci sa budí iba raz a tiež zaspí pri papaní. Ráno pospí tak do 06:00 - 07:00. Ráno okolo tej 07:00 dostáva papať. Okolo 09:00 už na ňom vidím, že je unavený, pretiera si oči, zíva a je nervózny, ale nezaspí. Uspávame ho v kočíku, alebo v autosedačke, čo je zatiaľ jediná možnosť. Aj toto uspávanie ale stojí veľa energie, malý neuveriteľne plače, ale po pár minútach zaspí. Pospí tak hodinku, dve. S poobedňajším spánkom je to este horšie, tam už pospí tak hodinku a menej, zakaždým v inom čase a tiež s veľkým plačom.

Uložiť ho, aby zaspal sám od seba je náš veľký sen. Vedeli by ste mi poradiť? Ďakujem

Michaela, Žilina

Dobrý deň,

Každé dieťa má iný rytmus spánku a aj jeho trvanie. Dieťa môže spať 3 ale aj 23 hodín denne a my sa tomu musíme prispôsobiť. Podľa toho, čo píšete sa mi zdá, že dieťa spí celkom dobre, ak sa v noci budí iba raz, mnoho mamičiek by toto veeeeľmi ocenilo!

Ak máte problémy s uspatím dieťaťa cez deň, žiaľ musíte to vydržať a musíte sa tomu prispôsobiť, buď ho nechať dokým sám nezaspí alebo použiť všetky možné prostriedky na jeho uspatie. Nedá sa vám v tom poradiť, sama musíte skúšať a prísť na to, čo dieťa vyžaduje a ak mu nepomôže nič, musíte to jednoducho vydržať.

Existuje aj možnosť dojčenských kolík, mávajú to hlavne chlapci a to do 3 mesiacov veku, potom bolesti bruška spontánne ustúpia. Pomáhajú pri tom masáže bruška alebo kvapky.

Myslím, že ak dieťa dobre spí v kočiari a na čerstvom vzduchu je to veľmi jednoduché a elegantné riešenie pre vás oboch, využite ho.

Cez deň doma sa dieťaťu venujte, koľko vám to váš čas a možnosti dovolia, rozprávajte sa s ním, hrajte sa s ním, proste ho sociálne vyťažte aby sa mu lepšie zaspávalo, bude viac unavený. Držím palce.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa