Vzorec: Pitný režim podľa hmotnosti

Pediatrická poradňa24.06.2009
Vzorec: Pitný režim podľa hmotnosti

Dobrý deň, mám dvojičky - okolo 1 roku. Jedno dievčatko mi pije asi 5 dcl za deň a druhé len asi 2,5 dcl. Koľko by asi mali piť deti v tomto období? Ak treba viac piť, ako by som to mohla u nich dosiahnuť? Ďakujem.

Lucia, Trnava

Na výpočet potrebného príjmu tekutín je jeden vzorec, ktorý sa riadi podľa hmotnosti dieťaťa. A to, na prvých 10 kilogramov váhy pripadá na kg 100 ml tekutiny denne, na ďalších 10 kg je to 50 ml a potom po 20 ml na každý ďalší kilogram.

Teda napr. 24 kg dieťa by malo denne vypiť: 100x10 + 50x10 + 20x4 = 1 580 ml. Ak má Vaše dieťa napr. Okolo 9 kíl, malo by vypiť približne 900 ml, čiže necelý liter tekutín. Ak je však dieťa ešte dojčené, alebo ak pije svoje pravidelné dávky mlieka, toto by nemal byť problém.

A ako presvedčiť dieťa, aby pilo? No každá matka musí nájsť svoj spôsob, až sa to dieťaťu stane samozrejmosťou. Odporúčam opakované ponúkanie tekutín, nájsť nápoj, ktorý je pre to dané dieťa chutný. Niekto má rád čistú vodu, niekto čaj, niekto mlieko. Skúste nápoj dieťaťu ochutiť tak, aby ho piť chcelo, samozrejme, vyhýbajte sa príliš sladeným nápojom či umelým detským džúsikom.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa