Zdeformovaná lebka u bábätka

Pediatrická poradňa31.08.2011
Zdeformovaná lebka u bábätka

Dobrý deň, pani doktorka. Hľadám odbornú radu od niekoho, kto ma skúsenosti s kefalhematómami na hlavičkách bábätiek.

Môj malý má čoskoro 3 mesiace a má predĺženú hlavičku, akoby hrču na pravej strane. Rodila som vakuum extrakciou. Bojím sa použiť slová --zdeformovaná lebka-- ale vyzerá to strašne. Inak je s ním všetko v poriadku. Len sa s priateľom bojíme, že mu to ostane. Mal veľkú podliatinu po pôrode, zmizla mu asi tak po týždni, ale tá hrča mu tam ostala.

Doktorka, aj poradkyne tu v anglicku ma uisťujú, že mu to zmizne, ale nikto ma nevie potešiť, že kedy presne a či naozaj. Jedno viem, že už to nemá také mäkké ako keď sme ho priviezli domov a zdá sa mi, že má vlastne už lebku takú tvrdšiu a nie tekutiny či podkožný tuk.

Ako sa takéto prípady odstraňujú/liečia??? Je šanca, že mu to naozaj zmizne? Ďakujem za odpoveď. Monika

Monika, Derby UK

Dobrý deň,

Kefalhematóm vznikne u dieťaťa počas pôrodu alebo po pôrode v prípade, že ide o namáhavejší, dlhší, ťažší pôrod a je vykonávaný veľký tlak na hlavičku dieťaťa. Je to nahromadenie krvi z prasknutých cievok, krv sa nachádza nad kosťou, teda toto poranenie v nijakom prípade neohrozuje mozog dieťaťa.

Vo väčšine prípadov sa krv z kefalhematómu vstrebe a nezanecháva to žiadne stopy či akési „hrče" na hlavičke dieťaťa. Ak je však kefalhematóm väčší, vstrebávanie je dlhodobejšie a môže dôjsť ku kalcifikácii zvyškovej krvi v kefalhematóme, teda ostáva stopa, čo sa zrejme stalo aj u vás.

Ak je na hlavičke vášho dieťaťa už kalcifikát, ten splynie s kosťou a hrča sa nevstrebe, môže sa len zmenšiť či akosi roztiahnuť pri raste hlavičky dieťaťa. Teda len čas vám dá odpoveď, či hrča ostane alebo zmizne. Kalcifikát sa však už žiaľ nevstrebe.

Myslím však, že hlavička sa časom a jej rastom môže dobre upraviť, pomôcť tomu môžete aj vy - polohovaním hlavičky dieťaťa.

Na lepšie vstrebávanie kefalhematómov po pôrode môžu pomôcť studené obklady, avšak opatrne! Veľké kefalhematómy je možné odstrániť po narodení ich punkciou za sterilných podmienok a vypustením krvi, toto však už v našej krajine oproti minulosti, nie je odporúčané.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa