Zopár potrebných informácií pre budúce mamičky. Kliknite a čítajte!

Pediatrická poradňa30.12.2009
Zopár potrebných informácií pre budúce mamičky. Kliknite a čítajte!
Pani doktorka,

som budúcou mamičkou, náš prvý prírastok čakáme v januári a zatiaľ je všetko v poriadku.

Tehotenstvo prebieha nekomplikovane, chcem sa opýtať, aké vyšetrenia je moje dieťa povinné absolvovať v pôrodnici? Bude sa mu aj odoberať krv?

Keďže zatiaľ je všetko bez problémov, ja dúfam, že to tak bude aj s dieťatkom. Ako dlho je matka s dieťaťom po pôrode v nemocnici?

Milka, Lučenec

Budúca mamička,

aj ja dúfam, že Vaše dieťa bude v poriadku a pôrod prebehne bez problémov.

Za ideálnych okolností je matka s dieťaťom hospitalizovaná zhruba 5 dní. Je to čas potrebný na adaptáciu dieťaťa, zistenie event. zdravotných problémov, na zotavenie matky po pôrode, na navyknutie si jeden druhého a samozrejme na rozbehnutie laktácie, teda dojčenia. Matka by sa mala naučiť v pôrodnici, ako kŕmiť svoje dieťa, resp. pri nedostatočnej tvorbe mlieka, naučiť sa ho prikrmovať.

Ak je bábätko úplne v poriadku, krv zo žily sa mu neodoberá, na odber krvi je potrebný dôvod. Jediný odber krvi sa realizuje o 4 dni po narodení a je to odber krvi z pätičky dieťaťa, ktorá sa vpíja na suchý papierik. Tento papierik s tzv. suchou kvapkou krvi sa posiela do Banskej Bystrice, kde sa vykonáva skríningové vyšetrenie na 4 ochorenia: fenylketonúria, znížená funkcia štítnej žľazy, porucha nadobličiek a cystická fibróza.

Ďalšie vyšetrenia, ktoré by malo vaše dieťa absolvovať na novorodeneckom oddelení je ultrazvuk mozgu, obličiek, bedrových kĺbov a orientačné vyšetrenie zraku a sluchu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa