Zuzana, Zvolen: Dcérka mi spadla z postele

Pediatrická poradňa30.01.2015
Zuzana, Zvolen: Dcérka mi spadla z postele
Dobrý večer, pani doktorka.
Chcela by som sa vás opýtať, moja 7-mesačná dcérka spadla z postele a má na čielku modrinu. Keď spadla, hneď plakala, ale po chvíľke to prešlo, nebola malátna a jej chutilo papať. Môže mat nejaké následky? A je ta modrina niečo vážne ?

Zuzana, Zvolen


Dobrý deň,
deti padajú a padajú a málokedy, naozaj málokedy je to niečo vážne, niečo, čo by mohlo mať následky. Po páde si všímame reakcie dieťaťa, jeho správanie, prípadné poruchy vedomia, koordináciu, zvracanie, šírku zreničiek (má byť rovnaká v oboch očiach)... ak by sa nám čokoľvek nezdalo, vyhľadáme lekára. Ale je dobré si najprv odsledovať dieťa doma v kľude, nie hneď po páde utekať, ak sa teda nejedná o vážny pád, či pád sprevádzaný krvácaním.

Lekára vyhľadáme, ak sa jedná o vážnejší pád (veľká výška), silnejší úder hlavy o tvrdý predmet (radiátor), alebo čokoľvek, čo vycítime, že už nie je bežná situácia, bežný pád... Alebo ak dieťa po páde chvíľočku nereaguje, alebo reaguje neadekvátne. Dieťa sledujeme aj najbližších 24 hodín. Naozaj väčšina pádov nemá žiadne následky, ale dieťa treba sledovať. Netreba hneď utekať k lekárovi, ale zasa ak sa nám čokoľvek nezdá, tak radšej ísť ako neisť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa