Prečo melír nechytí vždy tak ako by mal

Poradňa krásy a štýlu01.06.2011
Prečo melír nechytí vždy tak ako by mal

Dobrý deň, mala som cca pred 8 mesiacmi farbené vlasy tónovacím šampónom hnedej farby v kaderníctve. Odvtedy som nič s nimi nerobila a teraz som sa rozhodla, že chcem blond melír. Bola som u kaderníčky a výsledok je dosť zlý. Asi polovica dĺžky vlasov je melírovaná a druhá polovica je taká hnedooranžová, melír proste nechytil.

Chcem sa opýtať, či sa to dá nejako napraviť a či by sa opakovaným melírovaním docielila pekná svetlá blond farba alebo musí jednoducho odrásť zafarbená časť vlasov. Škoda, že ma kaderníčka neupozornila vopred na takýto možný výsledok. Veľmi túžim mať úplne svetlý melír ale to čo mám na hlave je hrozné.

Broňa, Trenčín

Na úvod by asi bolo dobré vysvetliť rozdiel medzi tónovacím šampónom a farbou. Kým šampón vlasy iba obalí pigmentom, farba vpravuje pigment hlboko do vlasu. Preto sa šampóny tak rýchlo vymývajú. Skúste si ale spomenúť, či ste si niekedy dávnejšie nefarbili vlasy farbou. Ak nie, tak vám pravdepodobne v kaderníctve nedali šampón ale farbu. To by totiž vysvetľovalo efekt, ktorý nastal po melírovaní. V prvej polovici vám melír chytil dobre, pretože ide o odrastené vlasy. Druhá polovica bola pravdepodobne v minulosti farbená farbou (tá sa nevymyje ako šampón, ostáva vo vlasoch až do ich „vystrihania"). Kaderníčka pravdepodobne netušila, čo sa skrýva v dĺžke vašich vlasov, preto zvolila postup, ktorý mal za následok tento efekt.

V našej profesii existuje jedno pravidlo, ktorého sa ale na Slovensku príliš nedržíme a teda, že melír by mal robiť vždy ten istý kaderník. Pretože ho vie naskladať a pri dorábaní vie presne vybrať tie pramene, ktoré potrebuje.

Pokiaľ ale už svojej kaderníčke nedôverujete, opraviť sa to samozrejme dá, aj keď by išlo o komplikovaný proces. Iba na tú časť, kde vám to chytilo na hnedooranžovo by sa naniesol melír. Pokiaľ túžite po svetlom melíri, treba si vybrať dobrého kaderníka, ktorému poviete, čím všetkým si už vaše vlasy prešli.

Pokiaľ ale chcete mať blond farbu, nemusíte to riešiť melírom. Veľa žien s hnedými vlasmi robí túto chybu, že chce blond farbu docieliť melírovaním. Je tam potom veľký kontrast, odrastený melír sa ťažko dorába a vidieť to na odrastených koncoch, ktoré sú bledšie ako vlasy ku korienkom. Ak chcete byť blondína, skúste to s farbou. Na trhu sú farby, ktoré zosvetlia o 2,5 odtieňa, alebo špeciálne farby, ktoré zosvetlia až o 5 odtieňov. Potom si do toho môžete dať spraviť jemný hnedý melír. Pokiaľ zvolíte opačný postup, bude to vyzerať veľmi gýčovito a neprofesionálne. A to určite nechcete.

Myslite na to, že vlasy poškodí najmä neprofesionálna starostlivosť. Preto vyhľadajte kaderníctvo, na ktoré máte dobré referencie.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa