Zopár "kozmetických" tipov pre mladé slečny

Poradňa krásy a štýlu24.06.2011
Zopár "kozmetických" tipov pre mladé slečny

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môžem používať kozmetiku a akú v 15 rokoch. Moja pleť má rozšírené póry a je mastná. Teraz používam čistiacu penu a odličovaciu vodu pre mladú pleť. A ešte sa chcem spýtať, či môže takéto používanie kozmetiky škodiť pleti a či náhodou nebudem v zrelšom veku vyzerať strašne. Ďakujem za odpoveď.

Niky, Malacky

Vždy ma poteší, keď už mladým dievčatám záleží na starostlivosti o pleť. Samozrejme v tvojom veku sa už priam vyžaduje, aby si používala kozmetické prípravky, ale nezabúdaj, že nevhodnou kozmetikou si môžeš aj poškodiť. Preto je dobré, aby si poznala stav svojej pleti.

Píšeš, že ju máš mastnú a trápia ťa rozšírené póry. Mastná pleť býva nečistá a ľahko sa zapáli. Hlavne v tomto veku. Chyba, ktorej sa najčastejšie dopúšťajú mladé dievčatá je, že sa ju snažia drasticky vysušiť. V žiadnom prípade sa ju nesnaž čistiť alpou alebo prípravkami s vysokým obsahom alkoholu. Je pravda, že vysušená pleť vyzerá chvíľu čistejšie, ale zároveň by sa začala viac premasťovať.

Domáca starostlivosť o pleť by sa dala zhrnúť do troch krokov. A to je čistenie, tonizácia a hydratácia. Na čistenie používaj jemné čistiace mlieko, tonizáciu zabezpečí pleťová voda na „mladú pleť", ktorá zároveň zjemní póry. Pokožku potom hydratuj nemastným krémom. Je totiž dôležité dodať pleti vlhkosť, ale zároveň zabrániť upchávaniu pórov. Tento „rituál" treba absolvovať každé ráno a večer.

Takmer každá kozmetická značka ponúka aj rad pre „mladú pleť", skús sa preto poobzerať po produktoch, ktoré ti budú vyhovovať. V lekárni by ti mohli dať k dispozícii rôzne vzorky.

Okrem toho si myslím, že v tvojom veku už je aj čas na návštevu kozmetičky, ktorá tvoju pleť profesionálne vyčistí a prípadne ti pomôže vo výbere vhodnej pleťovej kozmetiky. Pokiaľ ťa trápia vyrážky, nikdy si ich nevytláčaj sama, ale zver sa do rúk profesionála - teda práve kozmetičky.

Domácu starostlivosť by si potom mohla raz do týždňa doplniť o píling a tiež masku, ktorá je špeciálne určená na mastnú pleť. Pokiaľ sa už v tomto veku začínaš aj líčiť, nezabudni si vybrať vhodný make up, ktorý je určený na mastnú či problematickú pleť. Nikdy sa však nezabudni večer odlíčiť!

Ak budeš svojej pleti venovať správnu starostlivosť, nemusíš sa báť, že by si ju neskôr mala zničenú, práve naopak.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa