Barbora: Stále bojujem s chuťami na sladké

Poradňa zdravého životného štýlu23.03.2016
Barbora: Stále bojujem s chuťami na sladké

Dobrý deň,
už viackrát som sa snažila začať so zdravším spôsobom stravovania a viac cvičiť, ale nedarí sa mi. Stále bojujem s neovládateľnými chuťami na sladké, nedokážem byť ani jeden deň bez sladkého. Rozdiel je len v tom, že niekedy zjem 50g a inokedy 200g (čo je dosť často), už si to koľkokrát ani neuvedomujem, a keď ma niekto ponúkne, nikdy neodmietnem, spamätám sa až potom, že som to jesť nemala. Ako najefektívnejšie bojovať so závislosťou na sladkom?.

Barbora

Ahoj Barbora,
všetko čo robíme musí vychádzať z vlastného silného presvedčenia. Cesta zmeny v stravovaní je dlhá a vôbec nie ľahká. Sme závislí na nesprávnych zvykoch a tie nám spôsobujú problémy, najskôr pocitové, potom s hmotnosťou a neskôr zdravotné. Musíš sa správne motivovať, rozhodnúť a stanoviť si jasný cieľ. Ak je to práve sladké, čo ťa drží “pod vodou” potom je to jasne stanovený cieľ. Tvoja závislosť je možno prepojená aj s celkovým príjmom sacharidov, zrejme máš silno cukrový metabolizmus.

Posnaž sa do výživy zaradiť tie správne tuky a skús ich vnímať ako zdroj tej správnej energie namiesto cukru ako takého. Skús kokosový tuk, avokádo, orechy (makadámia, para orech, mandľa). Tuky prispejú k správnemu fungovaniu hormonálneho systému, tým pádom sa ti upraví aj celkové fungovanie metabolizmu. Naštuduj si základné pojmy ako inzulín, glykémia v súvislosti s cukrom, aby si vedela že cukor má negatívny vplyv na metabolické zdravie, hlavne z dlhodobého hľadiska. Ako alternatívy cukru môžeš siahnuť po proteínových tyčinkách, alebo zdravších dezertoch s obsahom kokosového cukru alebo stévie. Držíme palce!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa