Ako prekonať zápchu bez liekov?

Poradňa zdravej výživy12.09.2012
Ako prekonať zápchu bez liekov?

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, čo by mi pomohlo lepšie prekonávať zápchu. V poslednom období, tak 2-3 týždne mám problémy so stolicou, trocha som aj pribrala. Stravujem sa zdravo, jem ovocie, zeleninu, varím si zdravé jedlá, vyhýbam sa mastným, ťažkým jedlám, pravidelne chodím bicyklovať, hýbem sa.

Vyhýbam sa taktiež potravinám, ktoré by mi mohli zápchu len zhoršiť. Potrebovala by som poradiť niečo prírodné, čo by mi mohlo pomôcť zlepšiť môj stav, pretože na lieky si veľmi nepotrpím, naozaj budem vďačná, ak by ste mi mohli odpovedať a pomôcť mi. Už neviem čo mám robiť. Ďakujem.

Zuzana, Brezno


Milá Zuzana,
z prírodných zdrojov vhodných na odstránenie zápchy je dobré piť zakysané mliečne produkty, jesť sušené slivky, ktoré tiež podporujú vyprázdňovanie. Dôležité je dodržiavať pitný režim.

Najlepšie je pitie čistej vody a to 2-3 litre denne. Zásady stravy bohatej na vlákninu a dostatočný pravidelný pohyb sú samozrejmosťou. Skúste si vytvoriť návyk vyprázdniť sa hneď ráno po vypití pohára teplejšej čistej vody. Tá zvykne rozhýbať črevá a zároveň ich aj vyčistiť.

Ak sa vám nepodarí odstrániť zápchu týmito metódami, skúste navštíviť praktického lekára. Niekedy problémy s vyprázdňovaním súvisia aj so zlou životosprávou, zvýšeným napätím či stresom v živote. Vtedy sa na prechodné obdobie odporúča pomôcť vyprázdňovaniu aj medikamentózne.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa