Ako sa brániť ak choroba pretrváva príliš dlhú dobu..

Poradňa zdravej výživy25.09.2009
Ako sa brániť ak choroba pretrváva príliš dlhú dobu..

Dobrý deň, mám 18 rokov a už dlhšie rôzne zdravotné problémy... V posledných rokoch ma trápia časté gynekologické ťažkosti, hlavne mikózy a zápaly, časté angíny a zápaly dýchacích ciest (takmer každý mesiac) a zápaly močových ciest.

V poslednej dobe sme to začali aktívne riešiť, krčná mi našla v mandliach streptococus pyogenes, ktorý podľa všetkého spôsobuje všetky moje ťažkosti, keďže je to ložisko... Na preliečenie som dostala na 6 týždňov Penicilín, potom sa mi nasadí Rybomunyl (na imunitu).

Po 2 týždňoch používania Penicilínu som ochorela. Išli sme ku krčnej, ale tá povedala, že mandle sú v poriadku, dokonca vyzerajú lepšie ako predtým, že to bude pravdepodobne nejaký vírus. Tak som ostala doma aj ďalší týždeň. Keď mi to ale po 2 týždňoch neprešlo, začali ma ešte aj bolieť priedušky navštívala som obvodnú lekárku, potvrdila mi, že je to vírus, a že to mám ešte doležať. Avšak stále sa cítim zle a hoci ma už priedušky nebolia, len vykašliavam, teplota sa mi zvýšila na cca 38°C.

Takže, by som sa rada opýtala, či mi viete poradiť čo s tým... Príde mi čudné mať chrípku/vírus 3 týždne. Užívam Penicilín (na streptokoka), Robitussin, Preventan Akut... A ešte ma zaujíma, ako by som sa mala stravovať v tomto období, aby som sa choroby rýchlo zbavila a tiež, čo jesť všeobecne aby som tomuto predišla. Viem, že ovocie, zelenina atď., ale chcela by som presnejšie informácie... Ďakujem veľmi pekne.

Zuzana

Zuzana, to, že aj napriek užívaniu antibiotík ste ochorela, nie je nič nezvyčajné pri Vašom zdravotnom stave, ako ste mi ho popísali. Svedčí to o tom, že Váš imunitný systém je natoľko vyčerpaný, že sa nedokáže brániť ani proti banálnym infekciám, čo by za normálnych okolností zvládol.

Podľa všetkého máte superinfekciu, ktorú len klasickým liečením v posteli s teplým čajom a citrónom nevyliečite. Keď ani po 2 týždňoch „maródovania" vám tzv. viróza neprešla, bolo by vhodné k Penicilínu pridať antibiotikum z inej skupiny. To však musí zvážiť buď Váš praktický lekár alebo krčný lekár, ktorý Vás ošetroval.

Aj keď sú mandle už v poriadku, neznamená to, že ste vyliečená. V tele totiž môže byť viacero ložísk infekcie a tie môžu potenciálne vyvolávať chorobné príznaky.

Čo sa týka odporúčania ako sa vhodne stravovať, mám pre Vás nejaké. V prvom rade, ak už vykašliavate, bolo by vhodné zmeniť Robitussin za iný liek vhodný na podporu vykašliavania hlienov. To Vám budú vedieť poradiť v lekárni, jedná sa skôr o užívanie sirupov ako kvapiek.

Určite by ste mali konzumovať akékoľvek probiotiká, pri dlhodobom užívaní antibiotík je to viac než nutnosť. Najmä aby sa netvorili ďalšie infekcie, ktorých vznik by podporovala situácia v tráviacom systéme, teda zničená mikroflóra.

Stravovanie nie je nutné upravovať, jedzte výživné jedlá, málo vyprážaných jedál, skôr varené, dusené. Vhodné je konzumovať cibuľu, cesnak, kyslú kapustu, ak Vám to Váš tráviaci systém dovolí. Uvedené potraviny majú totiž baktericídny účinok a tým pádom pomáhajú v boji s infekciou.

Z výživových doplnkov Vám odporúčam dlhodobo užívať vitamín C s predĺženým uvoľňovaním spolu so zinkom /aj niekoľko mesiacov/. Samozrejme jedzte vyváženú stravu, dostatok mliečnych produktov, mäsa a akékoľvek ovocie a zeleninu, tu sa nemusíte obmedzovať.

Veľmi dôležité by bolo dôkladné vyšetrenie spojené s pátraním po možných ďalších ložiskách infekcie, ako je sono brucha, gynekologické vyšetrenie. Ale predpokladám, že po správnej antibiotickej liečbe a dobratí 6 týždňového cyklu Penicilínu, by ste sa mali cítiť lepšie.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa