Alergia na bielkovinu kravského mlieka

Poradňa zdravej výživy13.03.2012
Alergia na bielkovinu kravského mlieka

Dobrý deň pani doktorka, chcela by som sa opýtať, ako postupovať v prípade, ak chcem pribrať nejaké kilá?

Rada by som však upozornila, že mi bola gastroenteorológom diagnostikovaná alergia na bielkovinu kravského mlieka a na sóju (u alergológa sa spomínané alergie nepotvrdili, ale pribudla alergia na vlašský orech).

Ako by mal vyzerať môj jedálniček (bez mliečnych výrobkov, nutričnej tekutej výživy atď.) a či je potrebné užívať aj nejaké lieky a pod.? Ďakujem.

Marcela, Michalovce

Ak sa v dospelosti diagnostikuje alergia na bielkoviny kravského mlieka, prevažne ide len o ich intoleranciu. Liečba v tomto prípade spočíva vo vynechaní sladkého mlieka z jedálnička. Neodporúča sa konzumovať kravské ani kozie a ani sójové mlieko. Obmedzenia v konzumácii kyslých mliečnych produktov však nie sú.

Pre pribratie bude dôležité konzumovať plnotučné mliečne výrobky, mäsové výrobky a uhľohydráty obsiahnuté napríklad v zemiakoch, cestovinách či ryži. Konzumujte stravu 5-6 krát denne a dbajte na pokrmy vyrobené z plnohodnotných surovín. Odporúčam vám konzumovať stravu bez náhlenia, po jedle si oddýchnuť.

Doprajte si 8 hodín nočného odpočinku a doplňte váš denný režim o pravidelný šport. Ak vaše telo bude schopné pribrať, takýmto spôsobom budete na najlepšej ceste.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa