Anna, Dolný Hričov: Môžem priberať z kortikosteroidov?

Poradňa zdravej výživy09.02.2015
Anna, Dolný Hričov: Môžem priberať z kortikosteroidov?
Už asi 10 mesiaocv beriem kortikoidy. Diagnostikovali mi ochorenie Myastenie gravis. Začala som s dávkou 10 mg, teraz zvýáši na 20 mg ob deň. Mám pocit, že aj napriek neznemenej životospráve, stále priberám, najmä v oblasti brucha a mám pocit úplného vnútorného "naliatia". Môže to byť spôsobené užívaním kortikoidov?

Anna, Dolný Hričov


Príznaky, ktoré popisujete sú evidentne spôsobené užívaním kortikoidov. Bohužiaľ, to je ich daň za významný efekt, ktorý majú v liečbe mnohých inak neliečiteľných ochorení. Veľmi tento druh obezity nevieme ovplyvniť, jedine znížením dávok kortikoidov, ku ktorému by malo postupne dôjsť. Dovtedy sa snažte nejesť vysokokalorickú stravu, v letných mesiacoch čo najviac zeleniny a ovocia, aby prírastok na hmotnosti nebol spôsobený aj stravovacími zlozvykmi. Tiež vám odporúčam každý deň sa v rámci vašich možností hýbať. Stredne intenzívna záťaž je tiež liekom nežiaduceho prírastku hmotnosti a je možná pri akejkoľvek diagnóze.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa