Bezlepková diéta: Čo si dať a čoho sa báť

Poradňa zdravej výživy08.03.2011
Bezlepková diéta: Čo si dať a čoho sa báť

Mám bezlepkovú diétu, som po operácií žlčníka, slepého čreva, bola som liečená na zápal žalúdka a hrubého čreva. Prosím Vás, ako sa mám stravovať, keď bezlepkovú diétu dodržiavam a stále mám problémy s trávením?

Veronika, Hrubov

Uvádzate zažívacie ťažkosti, ktoré postihujú viaceré orgány. V tomto prípade musíte brať ohľad na všetky a zahrnúť do diéty jedlá, ktoré sú odporúčané pri vašich diagnózach. Konkrétne myslím na kombináciu bezlepkovej a žlčníkovej diéty. Tiež je vhodné myslieť na prekonaný zápal žalúdka a hrubého čreva.

Zhrniem pre vás niekoľko užitočných rád, ktoré sa snažte dodržiavať. Ak vám nepomôžu k zlepšeniu zdravotného stavu, určite neváhajte a kontaktujte vášho gastroenterológa. Pocit dyskomfortu v gastrointestinálnej oblasti môže znamenať znovuvzplanutie niektorého z predchádzajúcich prekonaných ochorení.

Mali by ste sa vyhýbať dráždivým jedlám ako sú čokoláda, vajcia, majonézové jedlá, orechy, ostré korenia, údeniny, zrnková káva a konzumácii alkoholu. Jedlá dennej spotreby pripravujte varením a dusením. Z mäsa si vyberajte hlavne hydinu a rybacinu. Tiež vám odporúčam používať rastlinné maslo, ľahkostráviteľné jedlé tuky a z nich vytvorené tuhé tuky. Z rastlinných olejov dávajte prednosť slnečnicovému, olivovému a kukuričnému oleju pred repkovým. Dávajte si pozor na tukové cestá, kysnuté pečivo, jedlá či polotovary z konzerv. Zo zeleniny sa vyhýbajte kelu, hrachu, tekvici, karfiolu, špenátu, kapuste, či cibuli a kyslým uhorkám.

Veľmi dôležité je redukovať hmotnosť vhodným spôsobom. V podstate je nutné si uvedomiť, že prekonaním ochorenia resp. radikálnym riešením tráviacich ťažkostí pomocou operácie sa nenadobúda imunita a nie ste nijako chránená od ďalšieho prepuknutia rovnakého zdravotného problému. Preto prevencia choroby je veľmi dôležitá a to nielen pred jej prepuknutím, ale častokrát aj po ňom.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa