Čaj Pu-ehr: O akých nepriaznivých účinkoch sa nehovorí

Poradňa zdravej výživy09.04.2010
Čaj Pu-ehr: O akých nepriaznivých účinkoch sa nehovorí

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na pitie čaju pu-ehr.

Čítala som o ňom, že priaznivo pôsobí na trávenie. Tak som sa rozhodla, že ho budem piť, vzhľadom k tomu, že mám trochu problémy s trávením resp. so stolicou. Niekedy nejdem na wc aj tri dni. Mám pocit, že keď tento čaj pijem len 2x denne, pomáha mi to...

Známa ma však upozornila, aby som to nepila, lebo mi "zlenivejú črevá"...

Je to pravda? Môže sa stať, že pitím tohto čaju si spôsobím takéto problémy. Koľko ho denne môžem vypiť a a môžem ho piť aj dlhodobo...? Ďakujem

Jarmila, Košice

Vaša známa má pravdu. Čaje rady pu-ehr majú mnoho priaznivých účinkov. Pôsobia najmä na rýchlejšie odbúravanie tukov. Ak na vás pôsobia laxačným účinkom, potom obsahujú laxačné zložky ako napr. list seny, čo dá do činnosti črevá a tým spôsobí ich ľahšie vyprázdnenie. Tento účinok je však pre váš organizmus dvojsečná zbraň.

Po čase môže dôjsť k efektu, že bez vypitia tohto čaju nebudete mať stolicu vôbec. Skončiť to môže aj tak, že na vaše črevá už nebude účinkovať ani vypitie veľkého množstva čaju na deň.

Preto by ste mali obmedziť pitie čaju na 1x denne, po dobu nie viac ako 3 týždne. Po tomto období odporúčam pauzu, aspoň mesačnú a môžete skúsiť aj iný čaj s laxačným účinkom.

Toto striedanie by malo zabrániť tomu, aby si telo vytvorilo rezistenciu na jeho účinky. Skúste so zápchou bojovať aj iným spôsobom ako pitím uvedeného čaju.

Dostatok pohybu, konzumácia vlákniny a pitie akýchkoľvek tekutín má tiež vplyv na zrýchlenie pasáže črevom.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa