Chcem schudnúť, ale potrebujem cukor!

Poradňa zdravej výživy24.06.2009
Chcem schudnúť, ale potrebujem cukor!
Dobrý deň. Chcela by som schudnúť prebytočné kilá, lebo mám percento tuku 26,3. Môj problém ale spočíva v tom, že mám nízku hladinu cukru a akonáhle vylúčim cukor zo svojej stravy, tak na druhý deň dostávam strašné migrény a je mi nevoľno. Prosím poraďte mi nejakú alternatívnu možnosť diéty popr. doplnky stravy, ktoré by som mohla užívať aj popri diéte na ten cukor. Ďakujem

Wiwinka, Žilina

Chcela by som upozorniť, že nechudneme len z vysokého príjmu cukrov. Zvlášť vo vašej situácii by bolo nevhodné obmedzovať sa v príjme sacharidov, keď práve oni telu chýbajú.

Nie je mi dosť jasné, akú diagnózu máte, keď máte zníženú hladinu cukrov v krvi, ale odporúčam vám jednoduchú racionálnu diétu, v podstate nejde o reštrikciu len o redukciu príjmu potravy, jej jednotlivých zložiek. To znamená, jesť všetko, len s mierou, pokiaľ to váš zdravotný stav dovoľuje. Príjimajte stravu v 5 porciách denne, dodržujte pitný režim - min. 2 litre nesladených tekutín denne, nezabúdajte na 30min aérobneho zaťaženia každý deň, vylúčte alkohol a cigarety. Vhodné je používať namiesto bieleho cukru hnedý, poprípade, ak nie ste alergická na peľ, slaďte medom. Odporúčam namiesto sladkostí zaradiť do vášho jedálnička čerstvú zeleninu a ovocie. Zvlášť v letných mesiacoch to môže byť aj 500g denne.

Na vašom mieste by som doriešila otázku zdravotného stavu, zistila, či naozaj trpíte zníženou hladinou cukrov v krvi a či náhodou jeho deficit nie je len dôsledok nedostatku iných látok v organizme, prípadne poškodenia niektorého orgánového systému. Odporúčila by som vám návštevu endokrinológa a doplnkovo aj podľa potreby vykonanie sonografického vyšetrenia pankreasu. Dovtedy určite nepomýšľajte o žiadnych drastických diétach. BMI, ktoré ste uviedli nie je na redukčnú diétu ani vhodné.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa