Chudnutie a mlieko

Poradňa zdravej výživy13.07.2009
Chudnutie a mlieko
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať ako sa dá schudnúť z brucha, bokov, nôh a zadku. Z týchto partií by som potrebovala schudnúť, no nedarí sa mi to. Mám 14 rokov, 170 cm a 78 kg. Môže to byť z toho, že pijem veľa mlieka? Musím piť totiž mlieko, pretože ma stále páli záha. Dalo by sa mi nejako pomôcť? Ďakujem za odpoveď.

Meredith, Košice

Začnem od konca Vašej otázky. Nebojte sa pitia mlieka. Zvlášť vo Vašom veku, bielkoviny, ktoré si takto denne doprajete sú pre telo potrebné a určite sa nepodpisujú na tom, že máte vyššiu hmotnosť ako Vaši rovesníci.

Na druhej strane musím však podotknúť, že niekedy to, čo veľmi chceme, vo Vašom prípade masívna redukcia hmotnosti, nemusí byť dobré pre náš zdravotný stav. Vám by som neodporúčila žiaden redukčný program vzhľadom na Váš vek. Nemôžete si predsa odopierať dôležité zložky potravy, keď v tomto období Vaše telo potrebuje stavebný materiál. Samozrejme, že pre Vás platí ako pre každého, kto chce schudnúť, mal by príjimať čo najmenej nasýtených tukov /vyprážané jedlá, oleje, chipsy/, jednoduchých cukrov a mal by si si dopriať každý deň aérobne zaťaženie, nízkej intenzity /plávanie/ Vám vyhovujúce. Súčasne si dávajte pozor na pojedanie medzi hlavnými jedlami, skúste si skôr odpustiť kúsok z večere, než sa ničiť hladovkami.

Čo sa týka partií, ktoré ste spomenula ako problematické pri chudnutí, nelámte si hlavu. Mnoho žien si kladie rovnakú otázku, ako vyzerať dobre a štíhlo, ale bohužiaľ v niektorých prípadoch stavbu tela neoklamete. Na Vašom mieste by som si skúsila formovať vyvýjajúcu sa postavu vhodne zvoleným športom, plávaním, tancovaním. Pokiaľ netrpíte žiadnym systémovým ochorením, ktoré sa podpisuje na Vašej zvýšenej hmotnosti, aj keď musím podotknúť, že trpíte len miernou nadváhou /dľa BMI/ a pokiaľ si udržíte uvedenú hmotnosť, nemusíte sa strachovať. Váš vyvýjajúci sa organizmus ešte dokáže spáliť prebytočné tuky v rámci celkového vývoja, samozrejme ak mu kúsok pomôžete zdravým životným štýlom.

Určite by som Vám odporúčila Váš problém prediskutovať s Vaším pediatrom, nakoľko Vami uvedená výška a hmotnosť na Váš vek sú vyššie ako by sa predpokladalo. Ale nemusíte sa obávať, niekedy sa takýmto spôsobom prejavia skryté gény a spomenutú výšku a hmotnosť ste mohla zdediť po nejakej vzdialenej prababičke.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa