Dá sa nejakým spôsobom ovplyvniť vzrast?

Poradňa zdravej výživy29.07.2009
Dá sa nejakým spôsobom ovplyvniť vzrast?
Dobrý deň. Mám 16 rokov a 160 cm a veľmi by som chcela ešte narásť. Dalo by sa to nejakým spôsobom ovplyvniť? Dá sa na Slovensku kúpiť nejaký výživový doplnok na rast? Do akého veku rastie človek? Ďakujem za radu

Lucia, Zvolen

V tvojom veku by som sa netrápila nízkym vzrastom. Je možné, že sa ti ešte podarí dorásť. Kostný vek sa ukončuje zväčša do 21. roku života. Aj keď je pravda, že táto veková hranica je prísne individuálna. Dievčatám sa môže rast kostí zastaviť skôr. Odporučila by som ti v prvom rade porozmýšľať o výške žien v tvojej rodine, tá je totiž do značnej miery daná geneticky. Ak nemáte v rodine žiadne supervýšky, budeš ťažko od seba očakávať, že v 16-tich budeš merať 175 cm a to dokonca ani vtedy, ak by si užívala rôzne výživové doplnky na podporu rastu. S podobnými vecami sa neradno zahrávať zvlášť nie v tvojom veku. Niektoré doplnky obsahujúce rastový hormón sú aj voľne dostupné, to by ti skôr poradili v lekárni, ale ja ti neodporúčam podobné preparáty vzhľadom na tvoj vek užívať.

Ak by si chcela pomôcť telu múdro a jednoducho a podporiť si rast, príjimaj viac bielkovín /mliečne produkty, tvaroh zvlášť, mäso/. Zároveň ti odporúčam pestovať aerobný šport, aby sa zvýšený príjem bielkovín neprejavil opačne ako chceš a nezačala si rásť do šírky. Cvič krátko a intenzívne max. 40 minút, zameraj sa pritom na hornú polovicu tela, hneď po tréningu nekonzumuj cukry, tak prirodzene zvýšiš hladinu rastového hormónu v tele. Tiež vhodným stimulom na rast je spánok, spi 8 hodín denne.

V každom prípade, ak by si mala naďalej problém so svojou výškou a v rodine nemáte ženy s nízkym vzrastom, zájdi na konzultáciu o tvojom probléme k tvojmu praktickému lekárovi, mohol by ti lepšie poradiť, prípadne vyšetriť tvoj zdravotný stav, či pod spomaleným rastom sa neskrýva iné ochorenie. Môžu totiž existovať rôzne odchýlky v množstve a kvalite vylučovania spomenutého rastového hormónu a to sa môže tiež podpísať pod tvojou výškou, aj keď podľa môjho názoru nie je na tvojom nižšom vzraste nič patologického.

Aj keď sa môže zdať, že vysoké štíhle ženy dnes letia, nemusí to byť pravidlom. Veď aj dobrého je málo, ako sa hovorí...

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa