Dá sa výživou ovplyvniť výška?

Poradňa zdravej výživy12.06.2012
Dá sa výživou ovplyvniť výška?

Rada by som sa spýtala, ako a či je možné čiastočne ovplyvniť výšku detí. Moja výška je 176 cm a manželova 193 cm. Máme syna (3 roky )a dcérku (1rok). Dcérka je veľký jedák, synček vôbec. Moji a ani manželovi rodičia sú nižší ako my (naše maminy majú ccc 166 cm a ocinovia 186 cm.

Je možné, že som vyrástla tak preto, že som jedla veľa mäsa, mlieka vajíčok a živočíšnych bielkovín. Manžel od 12 rokov hrával aktívne tenis. Jeho sestra bola vysoká ale cca od 9 rokov prestala jesť mäso a prevažne živoč. výrobky a zostala nízka.

V súčasnosti odporúčajú deťom jesť mäso 3x týždenne a 2 vajíčka týždenne (vrátane koláčov) - máme sa toho držať? Kupujeme a zháňame iba bio mäso, resp. z domácich zdrojov, je pravda že v normálnom nekontrolovateľnom kuracom mase sú rastové hormóny? Ďakujem

Andrea, Banská Štiavnica

Výšku dieťaťa ovplyvňuje do vysokej miery genetika. Tiež je známe, že dieťa stále o čosi viac predčí svojich rodičov. Zvyšuje sa výška detí, údajne je to vonkajšími faktormi, ktoré vplývajú na populáciu, keď sa robia hromadné desaťročné merania detí.

Zvýšený rast populácie má za následok aj stresový život, teda urýchlený spôsob života a vysoká aktivita. Určite si myslím, že pohybová aktivita je stimul rastu. Počas pohybu sa vyplavujú hormóny podobné účinkom rastovému hormónu.

Príjem bielkovín môže takisto napomáhať dobrému rastu. Jednoznačne je lepšie konzumovať výrobky, o ktorých viete, ako boli spracované. Ruku do ohňa za napríklad kuracie mäso z obchodu by som nedala. Snáď nám ostáva veriť našim domácim producentom resp. chovať hydinu doslova na balkóne.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa