Denisa, Stropkov: Čo pomáha proti zápche v 15. rokoch?

Poradňa zdravej výživy01.07.2013
Denisa, Stropkov: Čo pomáha proti zápche v 15. rokoch?

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, čo pomáha proti zápche? Nepravidelnú stolicu mám asi vyše roka, a to mam len 15 rokov. Jediné, čo mi pomáha sú preháňadlá. Prosím o pomoc. 

Denisa, Stropkov

Určite sa nespoliehaj, že problém so stolicou ti vyriešia preháňadlá. Do určitého času ti pomôžu, ale po čase si na nich organizmus zvykne a budeš musieť stále zvyšovať dávky, až sa na nich staneš závislá. Navštív s tvojím problémom tvojho ošetrujúceho pediatra. Určite ti bude vedieť poradiť účinné opatrenia prípadne určitými vyšetreniami môže prísť aj na príčinu zápchy.

Myslím si, že ako väčšina dievčat, aj ty môžeš mať zápchu spôsobenú nesprávnym životným štýlom, tým, že si na seba nenájdeš dostatočný čas a neješ dosť vlákniny, málo športuješ, piješ málo vody. V neposlednom rade je dôležité mať pravidelný čas na defekáciu. Je to reflex, ktorý si vyžaduje nestresové podmienky, pravidelnosť a dostatok času.

Pomáha napríklad aj to, keď hneď ráno vypiješ pohár teplej vody a nejaký čas počkáš a pôjdeš na záchod. Tiež by ti mohlo pomôcť zvýšenie konzumácie mliečnych, zakysaných produktov. Je mnoho spôsobov ako sa zbaviť zápchy, treba zistiť, ktorý spôsob je pre teba účinný. Najlepší spôsob ako na to prídeš, je návšteva ošetrujúceho pediatra.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa