Erika, Prievidza: Aká strava je vhodná pri refluxe?

Poradňa zdravej výživy19.03.2013
Erika, Prievidza: Aká strava je vhodná pri refluxe?

Dobrý deň prajem,
chcela by som Vás požiadať o radu. Lekárka mi zistila nižší obsah vápnika a vyšší obsah draslíka. Mám refluxovú chorobu, tie kyseliny sú dosť nepríjemné. Mám baktériu Enterococcus faecalis, ktorá vraj nezmizne. Mám brať probiotiká 3 mesiace. Ďalej som náchylná na infekcie - vaginálne baktérie, svrbenie....

No a ešte čo má veľmi trápi, mám aj fybroademon v ľavom prsníku o veľkosti 11,5 mm a v pravom prsníku tiež v tejto veľkosti. Navyše som veľký stresák, a to mi spôsobilo a spôsobuje niektoré ťažkosti. Chcela by som Vás poprosiť, keby ste mi vedeli pomôcť ako sa správne stravovať.

Niekto vraví, že nemám jesť sladké, nie obyčajné mlieko, iba to, ktoré prešlo kvasením, bielu múku, čo sa týka toho draslíka tak neviem či môžem jesť zemiaky, ovocie... Trošku som z toho zmätená. Bola by si veľmi rada, keby ste mi vedeli pomôcť s nejakým jedálničkom. Na čo by som si mala dávať naozaj pozor a naopak čoho by som mala viac zjesť?

Erika, Prievidza


Z problémov, ktoré uvádzate je z výživového hľadiska ovplyvniteľná refluxová choroba. Gynekologické problémy si vyžadujú pravidelné kontroly u gynekológa a samovyšetrovanie prsníka, tie zmenou stravovania neovplyvníte. Pri zvýšenej hladine draslíka sa neodporúča konzumovať potraviny, ktoré ho obsahujú vo zvýšenej miere ako sú napríklad zemiaky, marhule a tiež obmedzte konzumáciu minerálnych vôd s obsahom draslíka.

Pri refluxovej chorobe platia jednoduché pravidlá, ktorých dodržiavaním dosiahnete zlepšenie kvality života. Dôležité je polohovanie na šikmej posteli, riešenie je podloženie 10-15 cm podložkou pod nohami hlavovej časti postele, redukcia hmotnosti pri obezite, úprava životosprávy vyradením alebo redukciou fajčenia, kávy, koncentrovaných citrusových a paradajkových nápojov, sladkostí a tukov.

Snažte sa menej koreniť jedlá, uprednostňujte bylinky pred ostrými druhmi korenia. Nejedzte neskôr ako 2 -3 hodiny pred spaním a znížte celkový objem porcií jedál. V období akútnych príznakov je dôležitá medikamentózna liečba, ktorú netreba podceňovať.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa