Ivana, Višňové: Ako sa stravovať po vyrezaní žalúdka?

Poradňa zdravej výživy27.08.2014
Ivana, Višňové: Ako sa stravovať po vyrezaní žalúdka?

Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o nejaké rady pre moju maminu, ktorá je po operácií. Pred dvoma mesiacmi jej diagnostikovali zhubný nádor na žalúdku, o dva týždne na to bola operovaná a nakoniec to bolo vážnejšie ako sme si všetci mysleli. 

Lekári jej museli odobrať žalúdok v plnom rozsahu, časť pečene a časť hrubého čreva. Teraz je už doma a zachvíľu začne onkologickú liečbu. Chcela by som Vás poprosiť o príklad jedálnička napríklad na týždeň, pretože my už sme bezradní z toho jej častého dávenia a vracania. Vopred ďakujem a verím, že jej to pomôže.

Ivana, Višňové


Vo vašom prípade by som zvolila alternatívu stravovania s prídavkami nápojov s vysokou nutričnou hodnotou, tzv. Nutridrink. Určite tieto nápoje oceníte aj v období liečby chemoterapiou. Nutridrinky nezaťažujú žalúdok a dokonale vyživujú organizmus. Na istý čas je to určite výborná alternatíva ako predísť podvýžive. Uvedomte si, že mamička v tomto období bude trpieť nechutenstvom, určite nejaké zázračné stravovacie návyky od nej nečakajte.

Riaďte sa tým, čo jej bude ako tak chutiť. Pôjde najmä o sacharidové a bielkovinové ľahko stráviteľné pokrmy, ktoré jej ponúkajte. Vhodné sú akékoľvek vývary, chudé mäsá, prevažne varené, varená zelenina, kompóty... Ak mamička lepšie toleruje tekutú stravu, skúste jej niektoré pokrmy mixovať. Riaďte sa naozaj jej znášanlivosťou, možno skúšajte pokrmy, ktoré jej chutili do ochorenia. Držím palce a verím, že spoločne vybojujete zlepšenie jej zdravotného stavu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa