Ján, Vojčice: Nádor na obličke a priberanie na váhe

Poradňa zdravej výživy18.02.2015
Ján, Vojčice: Nádor na obličke a priberanie na váhe

Mal som nádor na obličke, ktorý mi v roku 2001 vyoperovali. Od tej doby všetky kontroly v poriadku, zostávajúca oblička sa mierne zväčšila, snažím sa ju nezaťažovať dráždiacim jedálničkom, no aj tak ,každý rok som pribral 2 kila. Mám výšku 175 cm, váhu 140 kg, pravidelne beriem lieky na tlak a proti trombóze. Mám 64 rokov. Neviem, čo by mi pomohlo, preto sa obraciam na vašu poradňu. Ďakujem.

Ján, Vojčice

Vo vašom prípade nie je na čo čakať. Je nutné redukovať hmotnosť. Odporúčam vám návštevu lekára, ktorý sa zaoberá redukciou hmotnosti. Túto službu by mal vykonávať diabetológ v rámci obezitologickej poradne prípadne adekvátne by mohol pomôcť aj akýkoľvek internista. Dnes máme už aj centrá zamerané na pomoc pri redukcii hmotnosti.

Obezita totiž môže zhoršiť priebeh ochorení, ktoré už máte a môže sa spolupodieľať aj na vzniku iných civilizačných ochorení. Malá rada na začiatok, môžete začať s redukciou hmotnosti už dnes a to tak, že si zmenšíte porciu denne konzumovaných jedál. Na obed miesto troch varešiek ryže si dáte dve alebo na raňajky zjete miesto dvoch krajcov chleba iba jeden. Takto najjednoduchšie znížite príjem energie pri rovnakom energetickom výdaji.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa