Jem a jem... a NEpriberiem!

Poradňa zdravej výživy03.05.2010
Jem a jem... a NEpriberiem!

Dobrý deň. Vaša poradňa ma inšpirovala k tomu, aby som sa aj ja čosi viac dozvedela o svojom zdraví.

Moja váha je 47 kg, výška 157 cm, vek 20. Môj problém je iný než rieši vačšina ľudí a to je fakt, že sa cítim príliš chudá.

Rodičia boli za "mladi" rovnakí, po dvoch pôrodoch mamke ostala hmotnosť, s ktorou dodnes bojuje a roky sa trápi svojou nízkou váhou. Ja jem však viac než dievčatá v mojom veku, dovolím si tvrdiť, že v kuse niečo hryziem :-). Napriek tomu som chudučká a denne bojujem s hlúpymi poznámkami typu "jedla si už tento týždeň?". Ľudia okolo mňa pritom nechápu, ako môžem toľko jesť, dokonca aj chlapi pri mne krútia hlavou.

Moja strava je úplne obyčajná, najradšej mám mäso, zemiaky, ryžu, mliečne výrobky, ovocie i zeleninu. Sladkému sa snažím vyhýbať.

Športujem síce nepravidelne, no ak sa dá, chodievam behať, korčuľovať i cvičiť do fitka. Energie mám na rozdávanie a viac menej počas dňa sa dosť nachodím, ale i najem :-).

Necítim sa chorá ani slabá, napriek tomu by ma zaujímalo, či je normálne, že niečo zjem (nemyslím drobnosť) a o hodinu som strašne hladná. Tekutín mám dosť, takže hlad si nezamieňam za smäd.

Pôvodne som chcela pribrať, ale neviem, ako na to, keďže jem aj 10x denne, skôr v menších porciách, na obed a prvú a druhú večeru je toho na tanieri viac, raňajky nikdy nevynechávam. Je podľa Vás môj metabolizmus zdravý?

Lenka, Spišská Nová Ves

Nemyslím si, že by ste mali byť znepokojená ohľadom vášho metabolizmu.

Ako uvádzate, aj vaši rodičia vyzerali podobne vo vašom veku, preto myslím, že otázka vášho výzoru bude v genetike.

A keď k tomu pripočítame váš spôsob života, myslím tým, ako uvádzate, neposedíte dlho na jednom mieste... niet sa čo čudovať, že sa vás ľudia pýtajú na vaše stravovacie návyky.

Hmotnosť máte fyziologickú. O nabratie kilogramov sa báť nemusíte, všetko má svoj čas. Potom bude na mieste otázka riešenie stabilizácie hmotnosti, ale pokiaľ nemáte problém momentálne, nemyslím, že by ste mali riešiť niečo, čo ešte neexistuje.

Rada pre vás na toto obdobie, vytvorte si čo možno najzdravšie stravovacie návyky a pokračujte v pestovaní športu. Zdravý životný štýl je najlepšia cesta k optimálnej hmotnosti a zdraviu organizmu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa