"Keby ste sa na ňu pozreli, videli by ste len kosti obtiahnuté kožou"

Poradňa zdravej výživy18.06.2010
"Keby ste sa na ňu pozreli, videli by ste len kosti obtiahnuté kožou"

Dobrý deň, pani doktorka, chcela by som Vás poprosiť o nejakú radu ohľadne priberania.

Mám starú mamu, ktorá má 73 rokov a už niekoľko rokov ju trápi, že nemôže pribrať. Má približne 162 cm a váži 44 kg. Keby ste sa na ňu pozreli, videli by ste len kosti obtiahnuté kožou.

Čo sa týka jej stravovania, môžem povedať, že: pravidelne sa stravuje, ale sú veci, ktoré jej robia problémy (mak, orechy, cesnak, údeniny, vajcia).

Keď chodí na hocijaké vyšetrenia - jej píšu latinsky - že je prehnane chudá.

Pila aj Nutridrinky - no ani z toho sa jej nepodarilo extra pribrať - cca 1 kg. Ďalším problémom je, že jej organizmus zle reaguje na B12. Prosím Vás preto o radu, ak mi viete poradiť, že čo by bolo pre ňu vhodné. Ďakujem

Michaela, Banská Bystrica

V takom krásnom veku, aký má vaša stará mama by som jej odporúčala snažiť sa stabilizovať svoju hmotnosť. To jej urobí väčší prínos ako by mala prehnane nabrať niekoľko kilogramov. Viac by som sa bála o to, aby neschudla ešte viac.

Ak s touto hmotnosťou žije už dlhšie a jej zdravotný stav je uspokojivý, teda, že jej nižšia hmotnosť jej nespôsobuje zdravotné problémy, potom sa niet čoho obávať.

V pokročilom veku je ťažké regulovať hmotnosť, ľahšie sa chudne ako priberá. Tak to je dané fyzilógiou človeka, staroba je proces, v ktorom sa bunky opotrebúvajú, prirodzene sa zmenšujú, organizmus chudne. Keď sa pridruží nejaká choroba, hmotnosť ešte prudšie klesá.

Konzumácia nutridrinkov je veľmi dobrý nápad. Ak popri ich pití bude vaša starká konzumovať plnohodnotné potraviny, plnotučné mliečne výrobky, mäso, vnútornosti, biele pečivo, zemiaky, cestoviny, ryžu a samozrejme keď si dopraje aj nejaké sladkosti, myslím, že by sa mala cítiť dobre.

Nemusí a podľa mňa ani nedokáže vlastnými silami pribrať napr. 10 kilogramov. Postačia aj nejaké 3 - 4 kilá navyše.

Chuť do jedla prípadne priberanie na hmotnosti dokáže naštartovať aj vitamín B6 - pyridoxín. Môže ho užívať samostatne alebo v prípravkoch voľne dostupných v lekárňach.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa