Krčové žily na nohách

Poradňa zdravej výživy30.07.2009
Krčové žily na nohách
Dobrý deň. Už niekoľko rokov ma trápia krčové žily na nohách. Môžete mi prosím poradiť, akú stravu je vhodné konzumovať pri tomto ochorení. Ďakujem krásne za odpoveď. Marta

Marta, Banská Bystrica

Pri kŕčových žilách, ak už vzniknú je nutné nielen diétne obmedzenie, ale najmä ich komplexná liečba. Tá pozostáva zo správnej životosprávy, fyzikálnej, chirurgickej, sklerotizačnej, medikamentóznej a kompresívnej liečby. Pár slov k jednotlivým druhom liečby.

Chirurgická liečba sa odporúča u veľkých varikózne zmenených žíl, sklerotizácia je vhodná naopak pri menších varixoch. Pomocou rôznych techník je možné dosiahnuť želateľný vzhľad dolných končatín.

Kompresívna liečba sa pri žilových ochoreniach využíva už od čias Hippokrata. Aby sa touto metódou dosiahol želaný efekt, je potrebné vybrať nielen správny typ kompresívnej pančuchy, ale aj správne pančuchu alebo obväz priložiť. Najväčší tlak musí byť v oblasti členku, smerom hore sa tlak postupne znižuje. Inštruktáž je vecou odborníka, za ktorým vás aj týmto spôsobom odporúčam. Problém kŕčových žíl je komplexnejší ako sa zdá, preto je viac než vhodné konzultovať riešenie tohto nielen kozmetického problému s odborníkom, angiológom.

Pri medikamentóznej liečbe sa odporúčajú niekoľkotýždňové kúry /8-12 týždňov/, potom sa nejaký čas liečba vynechá.

Z fyzikálnych procedúr je vhodná rehabilitácia s cieľom zlepšenia funkcie svalovej pumpy. Jednoduché cviky, ktoré vám odporúčam sú jednak v horizontálnej polohe a to pohyby prstami, súčasné ohýbanie chodidiel nahor a nadol, otáčanie nožného valčeka na konci postele a cviky proti odporu - tlak chodidlom proti stene a aj vo vertikálnej polohe: našľapovanie na špičky nôh, vystupovanie na schody. Zo športov je vhodné plávanie a bicyklovanie. K správnej životospráve patrí dostatočný pitný režim /2 -3 litre nesladených nápojov denne/, vysoký príjem zeleniny /paradajky/, optimalizácia hmotnosti, snažte sa nenosiť vysoké opätky, nadvihnite si koniec postele o 15 - 20 cm, nenoste tesné oblečenia zvlášť v oblasti drieku a slabín, nefajčite a určite sa o užívaní antikoncepcie poraďte s gynekológom.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa