Liečba zápchy pomocou psychoterapie

Poradňa zdravej výživy11.08.2010
Liečba zápchy pomocou psychoterapie

Dobrý deň, mám už dlhšiu dobu problém s vyprázdňovaním. Chcel by som sa spýtať, kedy je podľa vás vhodné vyhľadať pre takéto ťažkosti lekársku pomoc, prípadne aké mám možnosti a riešenia. Ďakujem za odpoveď, s pozdravom Marcel.

Marcel, Želiezovce

Kontaktovať lekára pri sťaženom vyprázdňovaní by ste mali vtedy, keď tieto problémy trvajú dlhšie ako pol roka, prípadne si všimnete na toaletnom papieri prítomnosť krvi alebo hlienu.

Alarmujúcim príznakom sú striedajúce obdobia hnačiek a zápchy, prípadne zvláštny zápach, alebo vzhľad stolice.

Všetky tieto príznaky svedčia o prebiehajúcom chorobnom procese v tráviacom trakte.

Počas liečby zápchy je dôležité zvýšenie príjmu tekutín a vlákniny ako aj nácvik vyprázdňovacieho reflexu. Zdôrazňuje sa najmä zvýšenie príjmu celulózy a vlákniny z cereálií. V ťažších prípadoch pomáhajú klyzmy alebo výplachy čreva. Magnézium a olejové preháňadlá urýchľujú taktiež nácvik defekácie.

Liečba zápchy využíva ako jednu z modalít aj psychoterapiu. Zvládnutie stresových situácií, riešenie psychosociálnych problémov a vzťahov, nácvik relaxácie, zníženie hladiny anxiozity a tenzie pomôžu ostatným liečebným metódam prejaviť sa v plnej sile.

Zvládnuť zápchu je samozrejme možné pod dohľadom lekára a pomocou užívania liekov prípadne vyhradené prípady riešiť chirurgickým zákrokom.

Ak vás tento zdravotný problém dlhodobo vyrušuje a znižuje kvalitu života, neváhajte a navštívte ambulanciu vášho praktického lekára.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa