Málo železa v krvi (po druhé): Strava

Poradňa zdravej výživy20.07.2013
Málo železa v krvi (po druhé): Strava
Dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť o radu. Syn (2r.) mal málo železa v krvi, preto okrem aktiferinu sme sa mu snažili doplniť zásoby mäsom - najmä teľacie. Keďže mlieko znižuje účinnosť resp. vstrebávanie železa, snažili sme sa mu dávať mlieko a mliečne výrobky v inom čase než jedol mäso, alebo mal kvapky aktiferinu. Teraz je jeho hladina železa v norme.

Teraz v tomto období začal odmietať tuhú stravu. Chcel by som mu preto stravu obohatiť rôznymi omáčkami a pod. Len vo všetkých receptoch sa do týchto omáčok pridáva mlieko, jogurt, a pod. Tým že sme oddialovali mliečne výrobky v čase keď jedol mäso, máme teraz obavy, či tieto omáčky znižujú, resp. vynulujú účinok železa, ktoré je v mäse.

Chcel by som Vás preto poprosiť o stanovisko, nakoľko mlieko, jogurt v omáčke k mäsu, môže znížiť alebo dokonca vynulovať príjem železa z mäsa. Myslíte si, že je dobré nerobiť tieto omáčky a radšej robiť spestrenie stravy inou nemliečnou omáčkou?

Ďakujem veľmi pekne.

Roman H.

Ak Váš synček už dlhšie /4 týždne/ nemá nízku hladinu železa v krvi, nevidím prekážku, prečo by nemohol príjimať súčasne mäso a mliečne výrobky. Aj keď, ako ste spomínali, mliečne omáčky konzumované spolu s mäsom určite znížia množstvo vstrebávania železa z mäsového pokrmu, nemyslím si, že synčekovi touto kombináciou uškodíte.

Ak sa obávate o jeho zdravotný stav, určite Vaše obavy prekonzultujte s jeho ošetrujúcim lekárom, ten najlepšie pozná jeho celkový zdravotný stav a aj terajšiu hladinu železa v krvi, resp. či má alebo nemá prejavy málokrvnosti. Ak je v poriadku, naozaj sa neobávajte spoločnej konzumácie mliečnych omáčok s mäsom.

Na vašom mieste by som synkovi obohatila jedálniček ešte aj o zelenú listovú zeleninu, či už má alebo nemá zníženú hladinu železa v krvi.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa