Nie každý organizmus je stavaný na ideálnu hmotnosť

Poradňa zdravej výživy22.06.2011
Nie každý organizmus je stavaný na ideálnu hmotnosť

Dobrý deň, rada by som Vás požiadala o pomoc a radu. Ja už rok cvičím kalanetiku, čítala som že je účinná aj na spevnenie tela, ale výborná aj na chudnutie. Mám 22 a vážim 65 kg pri výške 163 cm. Brala som antikoncepciu teraz ju neberiem a vôbec sa mi nedarí zhodiť z brucha a celej časti okolo bokov. Rada by som sa zbavila hlavne brucha a tiež trochu aj nohy. Ale vôbec sa mi nedarí. Cvičím aj brušáky, ale nič sa nemení. Niekedy mám pocit, že keď necvičím tak mám menšie brucho ako po cvičení. Koľko by som mala brušákov denne urobiť aby som videla výsledky. Po roku sa mi to nepodarilo neviem v čom je problém.

Aj menej sa snaží jesť. Alebo ako si mám lepšie upraviť jedálničk? Diéty držať nechcem. Už ma to veľmi trápi a leto je tu a ja budem musieť zasa len voľné tričká nosiť, lebo necítim sa pri mojom bruchu spokojne v úzkych tričkách. Ďakujem za radu

Anka, Prešov

Cvičenie pri chudnutí je dôležité, to nepopieram, ale v prvom rade je nutné upraviť životosprávu. Bez toho schudnúť nejde. Nie som zástancom žiadnych diétnych opatrení. Som spokojná, keď si pacienti osvoja zásady zdravého životného štýlu natrvalo ako by sa mali tyranizovať určitú dobu nezmyselnými diétami.

Preto aj vám odporúčam stredomorskú „diétu". Nejde však o diétu v pravom zmysle slova. Cieľom je, aby ste si osvojili pravidlá zdravého životného štýlu a jedli zdravšie. V skratke vám opíšem, ako by ste sa mali stravovať.

Konzumujte denne ovocie a zeleninu najlepšie v čerstvej forme. Uprednostňujte menej sladké druhy ovocia, zeleninu môžete jesť v akomkoľvek množstve. Ako hlavný tuk používajte kvalitný olivový olej. Denne, ale v menšej miere konzumujte syry a jogurty. Týždenne, v strednej až menšej miere sa odporúča jesť rybie mäso, hydina a vajíčka. Sladkosti sa snažte úplne vylúčiť z vášho jedálnička, nahraďte ich ovocím a zeleninou. Červené mäso je vhodné konzumovať niekoľkokrát za mesiac. K jedlu je povolená mierna konzumácia kvalitného červeného vína.

Chcela by som upozorniť, že nie každý organizmus je stavaný na ideálnu hmotnosť. Hmotnosť je ovplyvnená do vysokej miery genetikou. Preto by som na vašom mieste nepovažovala za rozumné trápiť sa schudnutím na vami požadovanú úroveň. Skúste zvážiť benefit pekne vyformovanej postavy pomocou vhodného stravovania a cvičenia oproti ideálnym mieram, ktoré vlastnými silami niekedy nie je reálne dosiahnuť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa