Očistná čajová kúra: Panenský čaj!

Poradňa zdravej výživy04.08.2009
Očistná čajová kúra: Panenský čaj!
Dobrý, pani doktorka. Začala som chudnúť, doteraz sa mi podarilo schudnúť 23 kg. Zatiaľ sa mi darí, ale to nie je môj problém. Skôr by som sa chcela opýtať, najprv na panenský čaj, či je dobré ho piť aj po mesačnom pití a následnej mesačnej prestávke. Dosť mi pomohol pri chudnutí. Ale môj najväčší problém je ten, že ma svrbí konečník dosť často, vystupuje mi aj zlatá žila, je to dosť nepríjemná záležitosť. Trvá to asi tak mesiac. Niekde som čítala, že to môže súvisieť s cukrovkou, ale tú nemám. Vedeli by ste mi poradiť? Mám 47 rokov a po operácií najprv vaječníkov a maternice (pred 6 rokmi), ktoré mi odstránili, mi vyoperovali 3/4 roka po prvej operácií i žlčník. Podotýkam, že gynekológa navštevujem pravidelne, používam Estrevu a nemám žiadne zdravotné problémy. Všetky testy som mala v poriadku. Rada by som vedela, či to svrbenie nesúvisí so znížením váhy. Diétu držím od apríla t. r. Ďakujem, Eva

Eva, Tvrdošovce

Piť panenský čaj sa podobne ako iné očistné čajové kúry odporúča dodržiavať max. 3 mesiace bez prestávky. Ak má kúra žiadúci efekt je možné po mesačnej prestávke ešte pokračovať. Určite Vám však spomenutý čaj neodporúčam piť viac ako pol roka. Najmä ak počas čajovej kúry ste začali pociťovať diskomfort v oblasti konečníka. Pri nadmernej detoxikácii organizmu môže dôjsť k problému, ktorý Vás najviac trápi, teda k svrbeniu v oblasti konečníka. Nespájala by som tento vnem s cukrovkou.

Čo sa týka ochorenia tzv. zlatá žila, to je spojené so stravovaním. Podľa všetkého, ak nejde o zmenu konzistencie a farby stolice, ide len o to, že obsahuje menej vody ako by mala a preto Vám robí problém s vyprázdňovaním.

Skúste zmäkčiť stolicu zvýšeným príjmom ovocia a zeleniny a dodržujte primeraný pitný režim. Môžete sa poradiť v lekárni ohľadom užívania výživových doplnkov na zmäkčenie stolice, prípadne užívania laxatív - preháňadiel.

Akékoľvek zmeny stolice jej farby, počtu, konzistencie nezanedbávajte a spomeňte ich svojmu praktickému lekárovi. Pri ochoreniach konečníka je dôležitá rýchlosť ich diagnostikovania.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa