Ovocie a zelenina pre celiatikov? Môže to byť problém!

Poradňa zdravej výživy11.03.2010
Ovocie a zelenina pre celiatikov? Môže to byť problém!

Dobrý deň. Volám sa Barbora. Asi 2 roky som mávala strašné bolesti brucha. A až po dvoch rokoch mi diagnostikovali celiakiu.

Čítala som, že zelenina a ovocie by nemali robiť problém, avšak mne problém robia a veľký. Ako to vlastne teda je?

Barbora, Smolenice

Mrzí ma, že ste si museli vytrpieť také dlhé obdobie s bolesťami brucha. Muselo to byť viac než nepohodlné. Našťastie už poznáte príčinu vašich zdravotných problémov.

Celiakia je ochorenie, pri ktorom nedochádza k tráveniu a vstrebávaniu bielkoviny gluténu. A nielen to. Jej prítomnosť v tráviacom trakte spôsobuje vyčerpávajúce hnačka, nafukovanie, brušný diskomfort... Výskyt tohto ochorenia býva často spojený aj s inými poruchami trávenia - malabsorbciami. To bude asi váš problém.

Pokiaľ trpíte „len" bolesťami brucha bez hnačiek alebo zvracania, skúste na prechodné obdobie vynechať konzumáciu zeleniny a ovocia. Po prestávke (napr. 2 mesiace) pridávajte do jedálnička postupne najľahšie stráviteľné druhy, mrkvu, zemiak, jablko...a uvidíte, či sa zažívacie problémy opäť vyskytnú.

V každom prípade vám odporúčam riešiť váš zdravotný stav s vaším lekárom. Existuje spôsob ako z krvných, prípadne špecifických testov a vyšetrení vypátrať, či okrem celiakie netrpíte aj iným ochorením spojeným s poruchou vstrebávania niektorých látok. Želám vám veľa šťastia v pátraní po koreni problému.

Ako žiť s celiakiou. Kliknite a prečítajte si čo radí odborník!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa