Pomarančová koža - celulitída

Poradňa zdravej výživy22.06.2009
Pomarančová koža - celulitída
Dobrý deň. Mám 18 rokov, nepatrím medzi najštíhlejšie, ale tučná nie som. Počas zimy sa mi na stehnách a zadku vytvorila tkz. pomarančová koža. Mohli by ste mi poradiť ako upraviť stravu, aby to aspoň trochu zabralo? Už teraz nejem mastné jedlá a sladkosti. Dokonca som začala aj cvičiť. Budem vďačná, ak mi poradíte. Ďakujem

Klára, Medzilaborce

Na tvoj problém je veľmi jednoduché riešenie. Počas zimných mesiacov všeobecne máme menej pohybu a voľný čas si vypĺňame aktivitami, ktoré nevedú k spaľovaniu energie. Čiže máme väčší príjem ako výdaj. Teda existuje jediné riešenie...presne toľko času, koľko sa nám vytvárala tzv. pomarančová kôra na problematických partiách, musíme investovať do jej odstránenia a to rôznymi spôsobmi.

Celulitída je problém životného štýlu a jej riešenie spočíva v zmene stravy a každodenných návykov. Veľmi pekne si to vystihla, vlastne si sama na to prišla ako bojovať s celulitídou... Napíšem ti zopár odborných rád a tipov, ako by si si mohla s tzv. pomarančovou kôrou hravo poradiť.

Alkohol, tabak, kofeín, pochutiny - majonéza, šalátové dresingy, kečup hormonálna nerovnováha, často spôsobená antikoncepciou alebo substitučnou hormonálnou terapiou, tesná bielizeň, ktorá bráni prúdeniu krvi, nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, stres to všetko sa podieľa na vzniku celulitídy, ide o systémový proces, preto je pri liečbe nutné ovplyvniť všetky uvedené faktory, nielen stravovacie návyky. Aj keď nesprávne stravovanie vedie k nahromadeniu toxínov a nestrávených metabolitov, čo je podstata celého problému vzniku celulitídy. Nevhodná je strava bohatá na nasýtené tuky, ako sú vyprážané jedlá, používanie prepáleného oleja, strava bohatá na živočíšne tuky, skryté tuky (údeniny, zmrzlina, čokoláda, keksy, tyčinky, zemiakové lupienky, biele pečivo, jedlá rýchleho občerstvenia) a nedostatok vitamínov a minerálov. Ďalej sa na vzniku podieľa celá rada iných faktorov ako dedičnosť, ktorá sa nemusí prejaviť, zlý krvný a lymfatický obeh, či poruchy trávenia.

K liečbe treba pristupovať komplexne a vytrvalo. Liečba spočíva hlavne v radikálnom znížení množstva skonzumovaného tuku, vo vylúčení cukru, v znížení prísunu a obmedzení toxínov a v rozprúdení lymfy v lymfatických cievach a kožných krvných vlásočniciach. Dôležitý je dostatočný príjem tekutín 2,5 - 3 litre denne. Okrem čistej vody sú vhodné ovocné šťavy a detoxikačné čaje. Dôležitá je tiež pravidelnosť v jedení a zdravá, vyvážená strava.

Dobré je obmedziť spotrebu všetkých živočíšnych tukov (maslo, masť) a orientovať sa na striedmu konzumáciu rastlinných olejov lisovaných za studena. Zníženie spotreby mäsa je tiež jeden spôsob ako vyhrať nad celulitídou, najlepšie je úplne vynechať červené mäso a striedmo jesť biele mäso - ryby a hydinu. Červené mäso môžeme nahradiť sójovým. Keďže podkožný tuk vzniká aj z cukru a sladkostí, biely cukor nahradíme medom. Namiesto bielej múky je vhodné používať celozrnnú. Denný prísun čerstvej zeleniny a ovocia je optimálny 500 g. Celulitídu zhoršuje nadbytok kuchynskej soli, ktorá vedie k zadržiavaniu vody, nedostatok vitamínu C, esenciálnych mastných kyselín a bioflavonoidov, preto si potrebujeme doplniť vitamín E, beta- karotén, vitamín C, B- komplex a multiminerálnimy prípravkami bežne dostupnými na trhu.

Tromfom v boji proti celulitíde je cvičenie. Nie všetky druhy športu sú však ideálne. Ideálny je aqua aerobik, rýchla jazda na bicykli, rýchla chôdza, posilňovacie cvičenia s veľkým počtom opakovaní a malými záťažami pre formovanie postavy, nízky aerobik, plávanie a tancovanie. Nedoporučuje sa cvičenie, pri ktorom dochádza k väčším otrasom ako sú poskoky. Dochádza k ďalšiemu poškodeniu pružnosti pokožky a k zvýrazneniu celulitídy. Vhodný je strečing s kalanetikou každé ráno a večer. Po cvičení je vhodné pokračovať masážou na zlepšenie cirkulácie lymfy. A to masážou od kolien hore po stehnách, bokoch až na brucho smerom k pupku, od končekov prstov na nohách až na brucho a od končekov prstov rúk cez paže až na ramená. Masážou sa môžu vpravovať do pokožky rôzne účinné látky obsiahnuté v kozmetických prípravkoch. Prípravky obsahujú látky, ktoré podporujú elasticitu a pevnosť steny podkožných ciev a kladne vplývajú na metabolizmus, podporujú očisťovanie od jeho splodín. Medzi tieto látky patrí brečtan, kostival, nechtík, morské riasy a éterické oleje, hlavne jalovcový, rozmarínový, grapefruitový a gerániový. Veľmi príjemné sú bylinné zábaly a kúpele. Raz za týždeň si namoč obväzy do pripraveného bylinného roztoku a pevne nimi obviaž postihnuté partie. Potom sa zabaľ do osušky a 20 minút odpočívaj. Zábaly by nemali chladiť.

Celulitída sa zväčša rozvíja v napätých svaloch, ktoré sú prejavom stresu. Preto je vhodným doplnkom liečby celulitídy aj saunovanie a striedanie teplej a studenej sprchy podľa Kneippa. Striedavo sa 60-80 sekúnd sprchujte teplou a 20 sekúnd studenou vodou. Smer strikov je rovnaký ako pri masáži.

Dodržiavaním hore uvedeného režimu sa postupne pomarančovej kôry zbavíš. Nezabudni na to, že aj po lete je dôležité zdravý režim v boji s celulitídou dodržiavať.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa