Priberanie pri celiakii

Poradňa zdravej výživy16.06.2012
Priberanie pri celiakii
Dobrý deň, minulý rok mi zistili biopsiou celiakiu. Od vtedy dodržiavam bezlepkovú diétu, už takmer rok nejem chlieb, pečivo, koláče, keksy, v podstate žiadne sladké veci. Môj príjem cukru je lyžička v káve alebo čaji denne. Jem oveľa menšie porcie a takmer polovicu mojej stravy tvorí ovocie. Čakala by som, že moja váha bude od radosti klesať, ale ja som za toto obdobie pribrala 6 kíl a ide to stále hore. Mám 44, a začínam sa protiviť sama sebe. Môže byť problém dvíhajúcej sa váhy ešte v niečom inom? Liečim sa na vysoký tlak a depresiu. Neviem, na koho sa mám obrátiť s prosbou o pomoc. Ďakujem

Marta, Oravská Lesná

Pokiaľ vaša hmotnosť takto stúpa, bolo by vhodné redukovať ju pod odborným dohľadom dietológa resp. internistu v obezitologickej ambulancii.

Na druhej strane však zvyšovanie hmotnosti môžu vyvolávať antidepresíva, ktoré užívate. Váš problém s hmotnosťou je teda interdisciplinárny. Na vašom mieste by som ho začala riešiť s internistom a psychiatrom súčasne.

Jediné čo vám z mojej pozície som schopná poradiť je, skúste vymeniť pojedanie ovocia za zeleninu. Ak sa vám to nepodarí dodržiavať, sladké druhy ovocia už v popoludňajších hodinách nekonzumujte.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa