Skryté tipy na chudnutie

Poradňa zdravej výživy17.12.2010
Skryté tipy na chudnutie

Dobrý deň prajem, som matkou 17-ročného syna, je to moje jediné dieťa. V puberte začal priberať a stále to pokračuje, pri svojej výške cca 176 cm je jeho váha 109 kg... skúšala som na neho v tomto smere už všetko, pekne som mu dohovárala, skúšala som ho motivovať, aj som na neho nakričala, nič nepomáha...

Bola som s ním na krvných testoch, či to nie je nejakým zdravotným problémom, ale všetky výsledky boli negatívne... v kolektíve je obľúbený, nemá problém ani s dievčatami, no nič ho v tomto smere nemotivuje. Jeho otec je štíhly a ja tiež.

Keď sa snažím rozvinúť dialóg na túto tému, tak začne byť protivný, nechce sa o tom vôbec baviť. Neviem ako ďalej, bojím sa aby sa mu z tej obezity nezačali nejaké zdravotné problémy a pod. Ďakujem za pomoc, s úctou Patricia

Patrícia, Bratislava

Vaše obavy o synov zdravotný stav sú opodstatnené. Myslím, že hrozia skôr, ak sa s jeho obezitou v najbližšej budúcnosti nebude nič robiť. Bohužiaľ recept vám nepoviem.

Vo veku, v ktorom sa nachádza váš syn má väčší vplyv ako výchovné rady a upozornenia od rodičov priame slová od jeho kamarátov a ešte viac od dievčat, ktorým sa páči. Asi by som vás nasmerovala za nimi.

Skúste nejakým nenápadným spôsobom dohodnúť „redukčný plán" s jeho najlepším kamarátom. Na začiatok by úplne stačilo, keby sa začali venovať nejakému pre nich zaujímavému pohybovému športu, napríklad posilňovaniu alebo plávaniu, volejbalu či futbalu. Podľa jeho výšky usudzujem, že má potenciál, aby z neho bol pekný kus dobre vyzerajúceho muža, ale naozaj s takou obezitou nie.

Jeho stravovanie viete sčasti ovplyvniť vašou kuchyňou. Kupujte celozrnné pečivo, varte menej príloh k jedlám a málo múčnych pokrmov. Skôr sa zamerajte na chudé mäsá a ryby. Skúste variť chutné jedlá zo zeleniny a majte doma stále nejaké ovocie a málo, resp. žiadne sladkosti, sladené kolovité nápoje. Aj keď nepochybujem, že si sám nebude kupovať fast foody a podobné výživné pokrmy, raz za čas predsa len niečo musí aj doma zajesť. Chutné a zdravé recepty nájdete na internete, nie je ich málo. Náš TIP: http://receptar.zena.atlas.sk/.

Možno takýmto skrytým spôsobom mu pomôžete viac ako „tlačením kalerábov" do hlavy o tom, aké je pre neho dôležité, aby schudol.

Návšteva praktického lekára za účelom kontroly krvných testov bol vynikajúci nápad. Odporúčam vám takéto kontroly vykonávať 2x do roka, samozrejme ak sa jeho hmotnosť nezmení. Nebojte sa, ja verím, že sa nájde niekto, kto ho v živote ovplyvní natoľko, že bude chcieť schudnúť nejaké to kilečko. Vy toto jeho zmýšľanie však viete ovplyvniť naozaj veľmi málo.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa