Umelá výživa: Ako dostať opäť chuť do jedla?

Poradňa zdravej výživy18.10.2012
Umelá výživa: Ako dostať opäť chuť do jedla?
Dobrý deň,
píšem Vám kvôli mojej sestre. Je už viac ako 4-týždne v nemocnici, leží na ARE. Bohužiaľ z ničoho nič ostala paralyzovaná, lekári jej stanovili veľmi raritnú diagnózu. Na našu radosť postupne začala aspoň čiastočne hýbať všetkými končatinami, ale stále nie je schopná dýchať.

Čo sa týka stravy, môže jesť všetko, čo jej uvaríme. Bohžiaľ ale nemá vôbec chuť do jedla. A keď niečo zje, sťažuje sa, že jej je z toho zle, bolí ju brucho a má kŕče. Lekári i sestričky na nás každá deň apelujú, aby sme ju už konečne donútili niečo zjesť, pretože inak nebude schopná podstupovať rehabilitáciu a bojíme sa, aby sa jej stav nezhoršil kvôli tomu, že nebude mať energiu. Máte nejakú radu, čím jej povzbudiť chuť do jedla alebo ako ju nabudiť, aby začala jesť? Nechceme, aby ju znovu napojili na umelú výživu. Ďakujem za odpoveď.

Jana, Senica


Je veľmi ťažké prejsť zo sondovej stravy na prijímanie stravy ústami. Určite jej podávajte len to, čo mala ešte pred chorobou rada, neexperimentujte. Dôležité je, aby ona sama nemala blok a chcela jesť. Ak tomu tak nebude, môžete jej nosiť aj kaviár a ona ho bude odmietať. Psychika je v tomto prípade možno aj dôležitejšia ako celkový zdravotný stav.

Najdôležitejší je pre ňu prísun bielkovín a sacharidov. Núkajte ju často a po malých porciách, možno aj po súste postačí. Vhodné sú aj nutridrinky, ak by ich tolerovala. Z nich by mohla nabrať potrebnú energiu a postupne by sa mohla zotaviť a prejsť na tuhú stravu. Bolesti žalúdka, ktorý si odvykol od normálnej stravy sú pochopiteľné. To sa bohužiaľ nedá odstrániť.

Možno by som jej skúsila podať aj nejaké lieky na podporu trávenia, ale to samozrejme len po dohode s ošetrujúcim lekárom. Jej by to mohlo psychicky navodiť akýsi pocit zlepšeného trávenia a mohla by toho viac zjesť. Každopádne keď jesť nebude, jej stav sa nemôže zlepšiť.

Toho si musí byť hlavne ona vedomá a musí spolupracovať. Vtedy bude jedno čo jej ponúknete. S vedomím zlepšenia stavu by mala zjesť hocičo. Držím vám palce na neľahkej ceste. Môže a mala by priniesť veľmi bohaté ovocie.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa