Úprava životosprávy pri zistení gastroparézy

Poradňa zdravej výživy12.04.2010
Úprava životosprávy pri zistení gastroparézy
Dobrý večer, pani doktorka. Poraďte mi, prosím ako sa mám stravovať prípadne ako mám upraviť svoju životosprávu, keď mi zistili, že mám gastroparézu. Ďakujem pekne. Magda

Magda, Rožňava

Gastroparéza patrí medzi chronické ochorenia žalúdka, teda boj s ňou bude zdĺhavý. Pred nasadením medikamentóznej liečby je potrebné upraviť životosprávu a diétny režim.

Odporúčam vám jesť častejšie a malé množstvá potravy. Nejedzte strukoviny. Vhodné je znížiť množstvo tuku v potrave, lebo tuk spôsobuje uvoľnenie látky, ktorá výrazne spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka.

Zistilo sa, že extrémna fyzická námaha spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka a môže dôjsť až ku kŕčom. Tento stav trvá až 20 - 40 minút po cvičení, preto nie je vhodné konzumovať väčšie množstvá jedla pred fyzicky náročným výkonom. Ako vhodná sa po dobrom jedle odporúča nenáročná prechádzka, pretože napomáha správnej motilite žalúdka - teda tráveniu.

Aj akútny stres /nie chronický, dlhodobý/ má negatívny vplyv na vyprázdňovanie žalúdka. Vyvarovať sa ho však dnes je naozaj skôr umením...

Nepriaznivo vplýva na toto ochorenie aj nedostatočný spánok.

Z týchto údajov vyplýva, že upraviť životosprávu bude pre vás znamenať dodržiavať pravidelný režim stravovania, primeranú fyzickú záťaž a dostatočný nočný odpočinok.

Úpravou režimových opatrení sa však gastroparéza nevylieči. Dôležitá je správna medikamentózna liečba, ktorú určí už váš ošetrujúci lekár.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa