Vyskúšajte osvedčenú Stredomorskú diétu!

Poradňa zdravej výživy28.01.2010
Vyskúšajte osvedčenú Stredomorskú diétu!

Dobrý deň prajem. Volám sa Silvia a mám otázku. Potrebovala by som schudnúť. Mám 75 kg a meriam 162 cm. Donedávna som sa držala a dodržiavala správnu životosprávu a veľa cvičila. Ale mala som nejaké problémy a vykašľala som sa jednoducho na to.

Teraz nemám vôbec chuť cvičiť a čokoľvek zjem, moja váha je rovnaká. Môžete mi poradiť, čo môžem jesť a čo v žiadnom prípade nie, aby som schudla. Vopred ďakujem.

Silvia, Senica

Keď ste ešte prednedávnom dodržiavali zásady správnej životosprávy kombinované tréningom, vaše telo je na určitú námahu zvyknuté. Tým, že ste porušili isté vzorce správania a nespálite toľko energie ako doteraz, muselo sa táto zmena premietnuť do nadbytočných kilogramov. Bohužiaľ zázračné recepty neexistujú.

Platí, že kombináciou športu a zdravého stravovania sa po istom čase zbavíte nadváhy. Ale bez vynaloženia úsilia to nepôjde. Musíte zvážiť, čo vám stojí za to obetovať. Vo vašom prípade 10 kg k zdravej hmotnosti je naozaj kúsok driny.

Myslím si, že asi budete musieť porozmýšľať nad silnou motiváciou, ktorá by vás nútila naďalej športovať. Je totiž dôležité kombinovať diétny režim s aérobnym športom prípadne akýmkoľvek denným zaťažením pre vás zvládaťeľným v strednej intenzite vynaloženého úsilia.

Možno by ste si mohli skúsiť dať poradiť trénerom. Cvičenie pod dohľadom je častokrát efektívnejšie ako domáce samotrápenie sa...

A čo sa týka vhodných potravín... Jedzte často a v malých porciách a určite nie pred spaním. Ideálne je 2 hodiny pred spánkom.

Osvedčená stredomorská diéta je podľa mňa vhodná aj pre vás. Odvolávam sa často na túto diétu lebo podľa mňa je postavená na racionálnych základoch a keď nepomôže k redukcii hmotnosti, tak určite prospeje vášmu srdcu. Uprednostňuje sa pri jej dodržiavaní konzumácia rýb pred mäsom, olivového oleja pred margarínmi a ovocia, zeleniny pred sladkosťami.

V pitnom režime je dôležitá prítomnosť nízkeho obsahu kvalitného červeného vína, to samozrejme nemyslím na jeho dennú konzumáciu.

Vyskúšajte ju aj vy, za pokus to stojí. Ale samotné diétne obmedzenia nestačia, pripomínam. Buď si vyhrniete rukávy a dáte sa do poriadnej vytrvalej práce alebo...

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa