Vyváži zdravá strava zlozvyk fajčenia?

Poradňa zdravej výživy18.09.2009
Vyváži zdravá strava zlozvyk fajčenia?
Fajčím 10 až 15 cigariet denne. Chcem sa spýtať, či potrebujem obohatiť stravu o zvýšený prísun vitamínu C a čo by som mala pri svojom zlozvyku v strave vylúčiť alebo pridať. Za odpoveď ďakujem.

Silvia, Humenné

V prvom rade by ste si najlepšie pomohli, keby ste s Vaším zlozvykom radikálne skoncovali, alebo prinajmenšom zredukovali počet denne Vami vyfajčených cigariet. Týmto zlozvykom si nielen radikálne ukrojujete zo zásob vitamínu C v tele, ale si aj zvyšujete kardiovaskulárne riziko. Každou cigaretou si totiž spôsobujete akoby mikroinfarkty v koronárnych cievach Vášho srdca. Existuje naozaj niekoľko dôvodov, prečo skoncovať s fajčením.

Pokiaľ sa k takémuto vážnemu kroku rozhodnete, mali by ste konzumovať veľa ovocia a zeleniny. Je vhodné užívať samostatný vitamín C s predĺženým uvoľňovaním, popritom však nezabúdajte na dôkladný pitný režim, pretože pri nadmernom zásobení tela vitamínom C hrozí zvýšená tvorba obličkových kameňov.

Žiadne režimové opatrenia však neovplyvnia škodlivý vplyv cigariet, preto ani iné rady Vám neviem poskytnúť. Skúste preto intenzívnejšie popremýšľať, aký benefit Vám fajčenie ponúka a o koľko by ste Vášmu telu pomohli, keby ste prestali fajčiť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa