Zuzana, Lučenec: Čo jesť pri Crohnovej chorobe?

Poradňa zdravej výživy19.03.2013
Zuzana, Lučenec: Čo jesť pri Crohnovej chorobe?

Dobrý deň,
tento týždeň mi diagnostikovali Crohnovu chorobu. Som bezradná a z informácii na internete zmätená. Viete mi prosím poradiť akým jedlám, koreniam éčkam... sa mám vyvarovať a naopak aké jedlá s vlákninou, bielkovinami a vitamínmi jesť. Ďakujem.

Zuzana, Lučenec

V diéte obmedzte prívod živočíšnych tukov, zvýšte príjem bielkovín a celkový kalorický príjem je vhodné znížiť. Dodržiavajte bezzvyškovú diétu. Pokrmy pripravujte bez tuku, maslo pridávajte do hotových jedál. Zahusťujte len na sucho praženou múkou. Nejedzte presladené a konzervované pokrmy.

Z vhodných potravín spomeniem niektoré: biele pečivo, vývar z chudého mäsa, zemiaková kaša, nízkotučné syry a tvaroh, chudé kuracie, hovädzie, bravčové mäso, z údenín je vhodná dusená šunka. Z ovocia v surovom stave konzumujte len banány, jablká ošúpte a poduste. Aj vo výbere zeleniny buďte opatrná.

V surovom stave sa odporúča konzumovať len mrkva. K vhodným nápojom patrí čaj, nesýtené minerálne vody, riedené ovocné šťavy. Je dôležité dodržiavať inštrukcie, ktoré vám dal váš ošetrujúci lekár a dodržiavať medikamentóznu liečbu. To je záruka zlepšenia zdravotného stavu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa