Adaptácia dieťaťa

Psychologická poradňa29.04.2009
Adaptácia dieťaťa

Chcem Vás poprosiť o Váš názor na môj problém. Mám malého 3 ročného syna. O pár mesiacov sa budeme sťahovať do cudziny. Chcem sa spýtať, či mu môže táto zmena nejako uškodiť a či je schopný prispôsobiť sa cudziemu prostrediu? Vedeli by ste mi nejako poradiť ako mu to uľahčiť a pomôcť sa prispôsobiť. Vopred ďakujem.

Monika, Partizánske

Pri vašej snahe pomôcť dieťaťu harmonicky sa adaptovať na nové prostredie záleží aj od toho, nakoľko vzdialená, či exotická je krajina,  do ktorej sa mienite presťahovať. Ak ide o zmenu kontinentu, treba sa poradiť aj  s lekárom, zvážiť potrebu preventívneho očkovania.

Na samotnú cestu treba dieťa vopred pripraviť, vzbudiť v ňom kladný záujem o krajinu, do ktorej cestujete. Rozprávanie by však nemalo vzbudiť príliš silné emócie, lebo dieťa v očakávaní môže trpieť i nespavosťou, nepokojom.

Absolvovať dlhšiu cestu s dieťaťom si vyžaduje  zabezpečiť, aby už samotná cesta prebiehala podľa možnosti bez problémov. K tomu patrí zabezpečenie  hygienických podmienok,  stravy,  pitného režimu, ale i zaujímavého programu pre dieťa, hračiek. Cesta by mala  prebiehať harmonicky aj z hľadiska ostatných spolucestujúcich vo vlaku, či v lietadle, aby dieťa nerušilo svojou živosťou ďalších spolucestujúcich.

Zmena prostredia pôsobí aj na dospelého človeka stresujúco, myslime na to, že aj dieťa je zvyknuté na svoje prostredie, jedlo, hračky. Pokúsme sa vytvoriť mu aspoň trochu povedomé prostredie, kde má svoje veci a vecičky, na ktoré je zvyknutý, známe hračky, obrázky, či hudbu, a predovšetkým ľudí vôkol neho, ktorí by mu mali pomôcť prekonať stres zo zmeny.  Mali by sme dieťaťu vytvoriť prostredie, ktoré mu bude čo najviac pripomínať jeho pôvodný domov.  

Treba počítať s tým, že v niektorých fázach dieťa môže mať obavy z neznámeho, je potrebné sa zásobiť podnetmi, ktoré jeho pozornosť pozitívne zaujmú, k čomu môže patriť  rozprávanie,  rozprávky,  podľa možnosti i premietanie.

Ak ide o zmenu klímy, vhodnejší čas na vycestovanie je mimo sezónu, na jar, alebo na jeseň, keď zmena teploty vzduchu nie je natoľko výrazná. Podľa možnosti treba dieťa chrániť pred vysokými teplotami klimatizáciou, alebo vlhkými uterákmi, ale tiež rátať s tým, že v niektorých exotických krajinách niekedy nadmieru klimatizujú, či skôr ochladzujú  aj autobusy, vďaka čomu už nejeden našinec prechladol pri cestovaní  napr. v Egypte, či Tunisku. Pripravme si na tento účel prikrývky pre dieťa, hoc by tam bolo aj horúce tropické leto. 

Ak sa nám podarí odstrániť prípadné riziká z vonkajšieho prostredia, záleží iba od nášho času, citlivosti, dôkladnej prípravy pred odchodom, či sa nám podarí presun dieťa do nového prostredia v duchu harmónie.

Pokúsme sa zoznámiť sa v novom prostredí s rodinou s dieťaťom v podobnom veku, aby sme mu zabezpečili aj hry s vrstovníkmi, možnosti vzájomnej návštevy s novými kamarátmi. 
Nové prostredie, iná krajina môžu poskytnú dieťa šancu spoznávať iný kraj, získať jazykové znalosti, čo môže zúročiť vo svojom ďalšom živote.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa