Adriana, Bratislava: Syn je v dlhoch, kradne aj doma

Psychologická poradňa23.04.2014
Adriana, Bratislava: Syn je v dlhoch, kradne aj doma

Dobrý deň,
trápi ma problém s 30-ročným synom z prvého manželstva. Vydala som sa, keď mal 12 rokov, nebol žiaden problém, manžel sa mu venoval. V osemnástich sa  začal kolotoč. Má vysoké dlhy, exekúcie, liečil sa z patologického hráčstva, je v podmienke za drobné krádeže. Mal tehotnú priateľku, s ktorou sa rozišiel, zle to znášal, vypisoval jej výhražné sms, tak podala na neho trestné oznámenie. V minulosti som mu zrušila trvalý pobyt doma z dôvodu exekúcií a z dôvodu krádeží doma. Všetko mi zobral a predal. Je psychicky veľmi labilný, mení nálady, je klamár. Snažila som sa mu po celý čas pomáhať finančne, našla som mu vždy prácu aj  s ubytovaním. Má strednú hotelovú akadémiu s maturitou. Už nevládzem. Splácať jeho dlhy nemôžem, nemám z čoho, mám ešte školopovinného syna.

Na ulicu ho vyhodiť nedokážem, srdce mi to nedovolí. Z jeho strany je to psychický teror, lebo vie, že ho mám stále rada. Neviem, ako sa z toho bludného kruhu dostať. Viem sa vžiť aj do jeho situácie, že nemá peniaze, nemá kam isť, ale nedá sa s ním žiť pod jednou strechou. Ako riešiť takúto situáciu, určite nie som jediná matka, ktorá má takýto problém. Rozmýšľala som o psychiatrickej liečbe pre neho, existujú nejaké ústavy? Zbaviť ho svojprávnosti a čo potom?
Alebo existuje vyhlásenie osobného bankrotu, čím by sa trošku zbavil dlhov, aj to vyčerpáva jeho psychiku, možno by sa mu uľavilo. Viem, že by to mal riešiť on sám, ale on len príde domov, chce pomoc, ale aj tak ma neposlúchne, keď mu niečo poradím, urobí po svojom, stále samozrejme nemá peniaze. Ja viem, bez nich to nejde. Kde mám začať?

Adriana, Bratislava

Milá Adriana!
Chápem, že syna milujete, je to vaše dieťa a vlastným deťom dokážeme odpustiť takmer všetko a snažíme sa im pomáhať. Je však dôležité spýtať sa samej seba, čo by mu momentálne skutočne pomohlo. Syn má zázemie, vás a vie, že tu pre neho vždy budete. Očividne toho často a rád využíva. Ste jeho záchranná sieť. Čo by sa však stalo, keby ste tu nebola? Keby jeho záchranná sieť zmizla? Hovorí sa mi to ťažko, no niektorí ľudia skutočne potrebujú od života poriadnu „ranu“. Inak budú stále zneužívať svojich blízkych. Vaša benevolentnosť a tolerancia je obdivuhodná. No radím vám nastaviť pravidlá fungovania vo vašej domácnosti. Syn má 30 rokov, je to dospelý človek. Vy mu môžete podať pomocnú ruku, podporiť ho a poradiť mu cestu, ale ak vás nepočúva a žije si po svojom, musíte kvôli JEHO DOBRU urobiť razantnejší krok.

Chápem, že je to pre vás veľmi ťažké, ale skúste si uvedomiť, že možno obmedzenie kontaktu s Vami, konečne synovi ukáže, že sa nachádza v situácii, kedy je zmena nevyhnutná. Opakujem, Vy nezodpovedáte za jeho skutky, ste jeho matka, to áno, a ako matka si musíte nastaviť hranice tohto komplikovaného vzťahu. Povedzte mu, že ste mu ochotná pomôcť, ale bude sa hrať podľa Vašich pravidiel, ktoré bude dodržovať. Ak nie, bohužiaľ u vás nebude vítaný. Myslite na to, že doma máte ďalšie dieťa a aj na ňom sa môže vplyv staršieho brata odraziť. Postavte si priority a dajte mu jasne najavo, že takto to ďalej nejde. Je to veľmi ťažká životná situácia, no niekedy nám neostáva nič iné len veriť, že naše dieťa sa naučí „chodiť“, dala ste mu výchovu, no nemôžete mu dať celý svoj život. Držím vám palce a posielam mnoho sily!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa