Ak babička chce zasahovať do výchovy vnúčika

Psychologická poradňa15.03.2012
Ak babička chce zasahovať do výchovy vnúčika

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je to normálne. Mám 3 ročného vnuka Ondrejka, syn a nevesta ho veľmi vychovávajú podľa mňa trocha inak ako som ja vychovávala moje deti. Sladkosť - maškrtka ako to volá Ondrej - mu dávajú len za odmenu, keď všetko zje, myslím tým obed. A to je len 1 tyčinka z Kinder čokolády alebo 3 ks želé cukríkov.

Čo ma ale úplne vytočilo bolo, že mal prísť na víkend ku mne a syn mi v sobotu zavolal, že nepríde lebo má trest, vraj bol zlý. Považujete to za normálne, aby mu dávali taký trest, že nemôže ísť ku babičke. Som z toho zúfalá, veľmi sa ľúbime. S pozdravom Anka

Anna, Bratislava

Milá Anka,

Nebuďte zúfalá, určite ste dobrou babičkou, a rovnako ste bola aj dobrou matkou. Predpokladám, že s vnúčikom sa pravidelne stretávate a určite nechcete robiť zbytočné rozpory medzi Vami a Vaším synom a jeho nevestou. Spomeňte si na obdobie, keď Váš syn bol vo veku Vášho vnuka. Ako ste sa stavali k zasahovaniu do výchovy Vašimi rodičmi?

Samozrejme, je to otázka diskusie, to čo popisujete, mi však nepripadá v žiadnom smere patologické, „nenormálne". Možno Váš syn a nevesta zvolili tvrdšiu výchovu, no pokiaľ v tom nie sú fyzické tresty, je to jeden zo spôsobov ako dieťaťu nastavovať hranice. To, že pre vnúčika je trestom práve zákaz návštevy u babičky, na druhú stranu znamená, že návštevy u Vás má určite vo veľkej obľube.

Takýto spôsob trestu je síce extrémny, súhlasím, ale čím viac budete chcieť zasahovať do výchovy, tým viac si to budú rodičia robiť po svojom. Samozrejme záleží aj na spôsobe, ako im bude Váš názor povedaný, pokiaľ bez výčitiek, v rámci diskusie a s otvoreným, milým „babičkovským" prístupom, určite si aj Váš pohľad vezmú k srdcu.

Buďte šťastná, že Váš vnúčik je zdravý a užívajte si spoločné chvíle, ktorých ešte zažijete mnoho.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa