Ak je vaše dieťa "iné"...

Psychologická poradňa06.10.2011
Ak je vaše dieťa "iné"...

Dobrý deň, chcem vám poprosiť o radu. Mám 13 r. syna, ktorý je údajne od malička hyperkatívny. Chodievali sme k psychologičke, ale boli to iba rozhovory o škole, že je šikovný, že sa vie učivo naučiť a nemáme naňho tlačiť. Potom nás už neobjednala na ďalšie sedenie.

Pred rokom som si všimla, že si často umýva ruky, ale neprikladala som tomu žiadny význam. Teraz však pozorujem, že keď si ide umyť ruky, tak to robí opakovane, teda tak, že si ich opláchne, zastaví vodu a o pár sekúnd pustí vodu, si zase drhne ruky a urobí to viackrát. Ináč si veľmi nepotrpí na hygienu, musím ho len naháňať, aby sa šiel okúpať.

Veľmi rád zamyká garážové dvere, ked som sa čudovala, prečo tak dlho, videla som ho z okna ako kontroluje či zamkol, otočí sa, urobí pár krokov a hneď sa otočí naspäť a kontroluje či je dobre zamknuté. Viem, že každý skontroluje či zamkol, aby si bol istý, lenže môj syn to urobí nespočetne krát. Keď som sa ho pýtala, prečo to robí, hovoril, že si nebol istý, či zamkol.

Večer keď ide spať, chce aby mal dvere v izbe len privreté, nie zatvorené. Keď sme už išli spať, počula som ako vrzgajú dvere. Môj syn stál potme pri dverách a skúšal či sú naozaj len privreté. Ale robil to vkuse dookola, hýbal dverami.

Potom je tu ďalší problém. Asi pred rokom a pol sa mu na hlave objavili plešinky. Vyzeralo to ako by si strojčekom na holenie oholil vlasy. Potom sa priznal, že si vlasy vytrhal. Vraj vtedy, keď ho niekto nahnevá. Dali sme ho ostrihať, aby to nebolo vidieť. Upozornili sme ho, že nie je správne ak si ubližuje, že sa nám má zdôveriť ak má problém. Teraz po roku sa to opakovalo, zase vytrhané vlasy na hlave. Hovoril, že ho v škole zlostia spolužiaci.

Má môj syn nejakú poruchu správania, alebo sa len nevie vyrovnať s problémami?

Mária, Piešťany

Dobrý deň!

U Vášho syna ide o komplikovanejšiu diagnózu. Ak mu chcete skutočne pomôcť, neváhala by som, a navštívila psychiatrické oddelenie. Čím skôr sa jeho choroba podchytí, tým lepšie sa s ňou on aj Vy sama dokážete vyrovnať.

Z Vášho popisu by som ako základnú diagnózu určila obsedantne kompulzívnu poruchu, kedy daný jedinec trpí nutkavými myšlienkami (obsesiami) napr. strach z baktérií, z nákazy, ktoré sa snaží eliminovať práve kompulziami, opakovanými úkonmi, v tomto prípade opakované umývanie rúk.

K tejto základnej diagnóze sa u Vášho syna ešte pridružila porucha trichotillomania, vytrhávanie si vlasov. Príčinou je u Vášho syna pravdepodobne stres v škole, keďže spolužiaci určite vycítili, že je iný, a je možné vystavenie šikane, alebo minimálne vylučovaniu z kolektívu, čo je pre Vášho syna veľkou záťažou.

Moje slová sú samozrejme len odhadom, je potreba hlbšieho pohľadu a určenie spôsobu liečby. U obsedantne kompulzívnej poruchy ide väčšinou o kombináciu farmakoterapie s psychoterapiou. Táto cesta vedie k stabilizácii pacientovho stavu, pacient sa učí žiť so svojou diagnózou, ktorá je chronická.

Viem, že Vás moje slová pravdepodobne vystrašili, no ste všímavá žena a hlavne matka a verím, že chcete aby sa stav Vášho syna zlepšil a aby mohol žiť plnohodnotný život. Preto neváhajte a vyhľadajte odbornú pomoc.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa