Ak športový duch zabíja... (vzťah)

Psychologická poradňa24.02.2011
Ak športový duch zabíja... (vzťah)

Dobrý deň, mám vzťah cca 7 mesiacov. Ja mám 33 rokov, partner 45. Partner je športovec. Aj ja si rada zašportujem tiež, no asi to nie je podľa jeho predstáv. V telefonátoch sú jeho prvé otázky: Cvičila si? Koľko kalórii si dnes zjedla? Ešte mi povedal, že mám šunku okolo pása...

Pritom mám - myslím úplne normálnu postavu, v podstate to povedal aj on, aj okolie... už som mu povedala, že ak mi mieni klásť také otázky, ani nemusí volať.

Vždy som o seba dbala a aj 15 ročné mnohokrát nevyzerajú lepšie ako ja. Ako na neho?

Petra, Žiar nad Hronom

Dobrý deň!

Ľudia, ktorí sa živia športom majú často prehnané nároky na seba a ako vidíte niekedy aj na svoje okolie.

Ak však chcete viesť s partnerom plnohodnotný vzťah, mali by ste mu jasne a otvorene dať najavo, že nie ste typ extrémistu, ktorý by si robil tabuľky ohľadne počtu skonzumovaných kalórií. Samozrejme partnerstvo je kompromis, no v tomto prípade by to mal byť kompromis zo strany partnera.

Nehovorím, že je niečo zlé na zdravej životospráve, či cvičení. No človek by to mal robiť sám pre seba, pre svoj dobrý pocit a spokojnosť. Nič by sa v živote nemalo preháňať. Partnerov nátlak vo Vás môže vyvolať úplne opačnú reakciu.

Skúste s ním viesť otvorený rozhovor o Vašich pocitoch z jeho prístupu. Vysvetlite mu, že rešpektujete jeho športového ducha a zdravý životný štýl, no nie je to pre Vás na prvom mieste a nemáte záujem viesť debaty len na tému cvičenia, či pár nadbytočných kíl.

Ste určite, ako sama píšete, atraktívna žena, a pokiaľ to on sám nevidí a má potrebu Vás meniť, napadá mi otázka, je to skutočne pravý partner pre Vás? Uvidíte sama podľa reakcie, či si váži osobnosť, ktorá sa Vo Vás skrýva, alebo jeho hodnotenie osobnosti závisí na počtu tehličiek na bruchu.

Vzhľad je v dnešnej dobe dôležitý, povedala by som až preceňovaný. Snažíme sa byť atraktívni, atraktívni ľudia sú spoločensky úspešnejší, sebavedomejší, žiadanejší. No tento prehnaný dôraz na náš zovňajšok nás odvádza od hlbších, skutočnejších hodnôt.

Uvedomte si, čo pre Vás znamená partnerstvo, čo od neho očakávate, aké vlastnosti si na partnerovi ceníte, aké Vám chýbajú. Povedzte mu o svojich predstavách, nech si uvedomí, že nie je jediný, ktorý má nároky. Ako hovorím, partnerstvo je vec kompromisu, prispôsobujeme sa jeden druhému, no je dôležité, aby sme pri tomto prispôsobovaní nestratili vlastnú osobnosť, aby sme si zachovali integritu.

Buďte teda sama sebou a do rozhovoru s partnerom vložte dávku úprimnosti, otvorenosti a empatie. Budem na Vás myslieť.

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa