Ak ťa niekto udrie po jednom líci, nastavíš mu líca svojich detí?

Psychologická poradňa11.10.2011
Ak ťa niekto udrie po jednom líci, nastavíš mu líca svojich detí?

Otec pije. Vždy, keď prinesie výplatu /zamestnávateľ mu ju dáva na ruku a nebude to meniť/ nechá si časť penazí a kým sa mu neminú chodí opitý, niekedy viac, inokedy menej. Je nervák, na každú maličkosť /napr. keď niekto nemá obuté papučky/ kričí ako v amoku, Hľadá po izbách peniaze na chlasť súrodencom, mamine a keď ich nájde, prepije to a prefajčí, a keď nenájde peniaze je v pohode, dá sa s ním porozprávať /on nemá problém/.

Naša rodina je veriaca a neprekáža mu, že ide opitý aj do kostola. Myslí si vtedy, že je triezvy. Cez posledné Vianoce prišiel opitý domov a neviem ako a čo sa stalo, ale začala sa bitka. Otec bil mamu a brat ju začal brániť a tak začal brata otec škrtiť, ja som nevedela čo mám robiť, tak som ho len päsťovkami mlátila, ale nepomohlo. Po niekoľkých minútach sme ho vyhodili z bytu a on sa upokojil. Vrátil sa a zaspal v kuchyni.

Bojím sa, že sa to zopakuje a ja nebudem mať pri sebe nikoho, kto by nás bránil, brat sa preto od nás odsťahoval (má 18) ja som neplnoletá, tak sa nemôžem a najhoršie je, že všetko toto zažívajú aj moji súrodenci mladší 10 a 4 ročný. Neviem ako im to vysvetliť a čo povedať.

Prosím poraďte, čo mám v takýchto situáciách robiť? (môjho otca nemám rada po tomto čo sa stalo už pre mňa zomrel a niekedy by som bola radšej keby naozaj zomrel, lebo nám iba ubližuje a do rodiny prináša iba výplatu z ktorej polku prepije. Maminka je nezamestnaná, tak si nemôže dovoliť odísť a ani z kresťanského hľadiska. Ona stále verí a modlí sa, aby prestal byť nervák a alkoholik)

Viki, Poprad

Dobrý deň!

Ste odvážne mladé dievča a som rada, že ste sa obrátili na poradňu. Budete ešte potrebovať mnoho sily, aby ste situáciu ustála.

V mnohých rodinách fungujú vzťahy na podobnom princípe a mnohé matky trpia toto správanie kvôli finančnej podpore, no nikdy sa so svojimi problémami nezveria osobe, ktorá by im mohla pomôcť. Keďže ešte nie ste plnoletá, je potreba informovať dospelú osobu, ktorej dôverujete, no najlepšie by bolo, aby nešlo o rodinného príslušníka.

Skúste sa zdôveriť učiteľke v škole, či školskej psychologičke s Vaším problémom. Určite nájdete pomoc pre seba, svojich súrodencov, svoju matku ale aj pre svojho otca, ktorého správanie Vám ubližuje, no je odrazom psychicky chorého, labilného a nešťastného človeka.

Vaša matka nemá toľko odvahy, no Vy ju v sebe nájsť dokážete. Existuje mnoho sociálnych orgánov a združení, ktoré finančne aj psychicky podporujú rodiny, ktoré sa stali obeťou násilného chovania jedného z príslušníkov.

Viem, že je to ťažké rozhodnutie, ale verte, že sa veci pohnú, začnú sa riešiť a Vy aj Vaša rodina prestanete žiť pod večným nátlakom. Človek alkoholik predstavuje nebezpečenstvo pre svoje okolie, hlavne pokiaľ sa alkoholom zvyšuje jeho agresivita. V prípade, žeby sa chovanie opakovalo, okamžite kontaktujte políciu, nevystavujte sa zbytočnému nebezpečenstvu!

Opakujem nájdite rodinne nezainteresovanú dospelú osobu, zdôverte sa jej, pomôže Vám s riešením celej situácie! Myslím na Vás a verím, že dokážete svoje trápenie vyriešiť!

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa