Ako "privolať" stratenú lásku..

Psychologická poradňa31.08.2009
Ako "privolať" stratenú lásku..
Dobrý večer prajem. Prosím Vás, pomôžte mi... S priateľom chodím 7 mesiacom a všetko bolo v poriadku aj keď, kde - tu nejaká kríza padla, ale časom sa to vyriešilo a všetko klapalo ďalej. No teraz sa všetko zmenilo. Všimla som si na ňom iné správanie ku mne, aj som mu to povedala, že je iný. On však na to, že čoby bolo - všetko je v poriadku. No stále ma to nejak trápilo. Dnes mi napísal, že začal pociťovať také pocity, že by mu bolo lepšie samému, že keď má babu chcel by byť sám a zase keď je bez nej, tak by ju chcel. Že momentálne ani nevie, či ma stále miluje. Cítila som sa, ako keby mi padol celý svet. Je pre mňa všetkým, neskutočne ho milujem a nechcem ho stratiť!! Idem sa z toho zblázniť, už neviem, čo mám robiť. Prosím poraďte mi ako si ho udržať lebo sa z toho všetkého zrútim. Viem, asi vám to príde smiešne, lebo máme obaja 17 rokov, ale láska je láska a tá vie poriadne bolieť. Prosíííím pomôžte mi!!! Čítala som Vaše odpovede a boli veľmi dlhé a krásne a hlavné vedeli pomôcť. Prosím pomôžte aj mne a pomôžte mi zachrániť môj vzťah, prosím Vás. Vopred Ďakujem !

Stela, Piešťany

Chápem, že nechcete stratiť milovaného chlapca, ktorý činí Váš život krásnym. Pokúsim sa Vás v tomto smere inšpirovať aj keď zatiaľ nik nevynašiel technológiu akéhosi „zabetónovania" lásky, možno v podobe objímajúceho sa súsošia, ktoré nemožno porušiť, azda iba zbíjačkou. Zväčša ťažko možno odhadnúť pevnosť, lásky odolnosť voči času, nepohode, zvratom. / Poučným však môžu byť v tomto smere vzťahy rodičov nášho vyvoleného./

Láska býva skôr objektom inšpirácie básnikov, ktorí ju prirovnávajú k tieňu letiaceho vtáčka, krehkému, mnohofarebnému motýľu, či mimóze - netýkavke, ktorú treba opatrne polievať, obdivovať a dýchať na ňu, aby nám neuschla pred roztúženými očami .

Veda ju však napriek jej ťažkej vypočítateľnosti predsa len definovala:

„Láska je psychologické de facto, nelogický proces, ktorý bazíruje na esteticko- erotickom materializme, vybudovanom na optickom klame idealizmu".

Ľudské city, najmä zamilovanosť, zväčša nevieme zámerne vyvolať, sú autonómne, teda mimo našej vôľovej regulácie. /Vieme možno iba dať podnet, ktorý ich môže vyvolať./ Žiaľ, aj preto v nej vždy neplatí reciprocita - teda akási návratnosť, priama úmera, ktorá by zaistila, že človek je vždy natoľko milovaný, do akej miery sám miluje. Ba môže sa stať aj opak - ak niekoho veľmi unúvame svojou zamilovanosťou, miesto toho, aby nám to primerane vrátil, alebo aby sme ho nakazili svojimi citmi, skôr ho nimi uspíme.

Na to, aby sme ostali milovaní, mali by sme byť vnímaví aj na feed - back, spätnú odozvu, aby sme sa občas dokázali aj stíšiť, ak toho druhého náhodou príliš unavujeme svojou oddanosťou. Jeden z najväčších profesionálov v oblasti partnerského poradenstva, MUDr. Miroslav Plzák, vraví, že treba poznať aj rovinu tzv. optimálnej neistoty - unúvanie nepretržitými citmi totiž môže po čase aj nudiť. Objekt našich citov by mal dostať občas aj priestor, aby o našu priazeň mohol tak trochu zápasiť, získavať si nás, aby si možno nebol až únavne istý nami. Občas treba vedieť aj stlmiť city, byť trochu echom, ozvenou, zatváriť sa tak trošku ľahostajne a hrdo. Dať najavo, že veď aj vy ste taká skvelá dievčina, ktorá si môže dovoliť neprosiť o jeho lásku. Ak sa bude chcieť zľahostajnený chlapec Vašich snov chcieť s Vami stretnúť vo štvrtok, navrhnite mu radšej sobotu. Dávkujte aj vy svoje city teraz skôr iba tak akosi primerane. Dovtedy mu možno dôjde ten ním popísaný pocit - že „ak nemá dievča, tak ho chce". Nuž, ak ho mať nebude, možno po ňom zatúži.

Predpokladám, že sa nestretávate iba vo dvojici, zaiste aj vo väčšej spoločnosti. Nechajte svojho zľahostajneného priateľa tak trochu vydýchnuť si, ak si nie je istý, či k Vám prechováva stále dosť hlboké city. Pozhovárajte sa aj s jeho kamarátkami, kamarátmi - veď práve nie je isté, či má vôbec záujem o vašu spoločnosť... Ak sa jeho kamaráti s vami celkom radi porozprávajú, možno zbystrí svoj zľahostajnený sluch. Navyše, chlapcom je zväčša sympatické, ak je ich dievčina sympatická aj kamarátom.

Číňanky sa vraj za účelom oživenia vzťahu učia umeniu hádať sa - malá hádka vraj oživí vzťah, vytvorí nové napätie, umožní udobriť a sa niet času na nudu / ale bez kurzu je výsledok asi neistý /

Inou možnosťou je byť vnímavá na to, čo možno vadí priateľovi, o čom možno mlčí. Máte zaiste rezervy, čím ho môžete zaujať - môžete ho prekvapiť nečakaným programom, možno aktivitou, ktorú nezažil s niekým iným, niečím mu zaimponujte. Skúste vnímať aj fakt, že muži bývajú vizuálne vnímavejší / asi preto sú iba súťaže krásy žien a mužov takmer nie / a nezanedbajte nič ani v tomto smere, popracujte na sebe.

Samozrejme nedá sa vylúčiť, že skrýva konkrétny dôvod svojho zľahostajnenia, ale najímať si detektíva, to azda nie. 

Nezabudnite však popri tom pomyslieť aj na rodičov, kamarátky, školu , prípadne záľuby - láska by mala byť jednou zo súčastí života, ale nie jediným pilierom životnej istoty. Aby pre istotu stále ešte zostalo dosť toho, o čo sa možno oprieť.

A... ak by to nevyšlo... zostávajú ešte zázračné bylinky, privolávajúce lásku, alebo ... prosba k Venuši v piatok, keď Mesiac dorastá, v druhej hodine po západe Slnka treba zapáliť ružovú sviečku a vedľa nej postaviť vázu s ružovými ružami. Do nádoby z prírodného materiálu, napríklad do mušle, vložiť sušenú levanduľu a kúsok ruženínu. Uchopiť nádobu, otočiť sa čelom ku svieci odriekajúc:

  • Dvíham svoj hlas k bohyni Venuši a k moci slnka. Chcem prejaviť svoju lásku. Prehlasujem, že dokážem lásku prijímať a že chcem lásku dávať. Svoju vieru vo vyššie Dobro potvrdzujem tým, že lásku, ktorá ku mne prichádza, neodmietam a ctím si ju. Vysielam toto so silou vesmíru i silou svojej vlastnej dôstojnosti a hovorím: Staň sa!

Píšem Vám to samozrejme na odľahčenie, privolanie lásky jakživ zamestnávalo dievčatá. Ale možno to celé mohlo pôsobiť ako placebo efekt, teda autosugescia.

Slovanky sa pre zmenu obracali na Ladu - svoju bohyňu lásky plodnosti, života, mieru, radosti a vášne. - Účinok bol asi podobný. Ale dnes sa zväčša zaobídeme aj bez sušenej levandule, keďže možno naozaj ide o „optický klam idealizmu", ktorému počnúc Vašimi 17 rokmi podliehame našťastie, aj po dlhé, ďalšie roky.

A preto je štatisticky takmer isté, v rade osudu stojí ktosi ďalší, dúfajúci, že sa mu tak priskoro nezrútite z Vašej momentálnej nestálej lásky a prežijete to, nech by to dopadlo akokoľvek. Zrejme potom už natrafíte na niekoho zrelšieho, kto Vám nebude o svojich prílivoch a odlivoch lásky referovať, aby skúšal Vašu odolnosť voči záťaži. Nezabudnite však v závislosti od intenzity lásky rátať aj s prípadnými následkami, alebo ich vylúčiť.

V každom prípade Vám želám, aby sa Vám podarilo prebudiť priateľa z ľahostajnosti a aby ste mu s citom dokázali dať najavo, že taká zaiste skvelá dievčina si zaslúži aj stálejší cit.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa