Ako sa vyrovnať s rozchodom

Psychologická poradňa15.06.2009
Ako sa vyrovnať s rozchodom
Prosím o radu, ako sa vysporiadať s krachujúcim vzťahom, ktorý trval 5 mesiacov. Na začiatku veľmi intenzívny a nádherný. Ja som teraz na liekoch a totálne mimo, lebo cítim, že už je u konca.

Eva, Trnava

Vyzerá to tak, že ten, kto vám spôsobuje dnešný smútok, asi zostane vzdialený, Váš smútok po intenzívnom, nádhernom vzťahu je pochopiteľný.

Univerzálny recept na to, ako sa rozísť ťažko možno ponúknuť. Asi za to podľa Vás ON stál. Ale možno podľa niekoho iného nie - inak by asi zostal, však?

Svojím spôsobom ho vyznamenávate svojou bolesťou. A kdeže ste Vy? Ste zaiste predsa tiež hodnotný človek, dievčina, žena, ba možno je Vaša hodnota ďaleko vyššia, než Jeho, už prinajmenšom tým, že Vaše city boli trvácnejšie.

Pesimizmus z hroziaceho rozchodu je prirodzený, ale netreba hneď siahať po liekoch, niektoré duševné ťažkosti by sme mali vedieť prekonať aj s čistou hlavou. Rozchody bývajú tiež súčasťou života, niekedy hĺbkou smútku vykupujme výšku šťastia. Možno môžeme situáciu preznačkovať a povedať si, že možno byť osudu vďační i za to, že sme mali vôbec možnosť prežiť nádherný vzťah. „Láska sa nezaviazala, že bude trvalá" - túto smutnú pravdu vyslovil básnik L. Novomeský.

I keď rozchod máva rôzny priebeh, pripomeňme si jeho zvyčajné štádiá - v prvom štádiu sa človek zväčša snaží poprieť vážnosť situácie, ba pokúša sa ju zvrátiť. Ak sa to nepodarí, môžu nastať rôzne kalamitné riešenia, spôsobovanie nepríjemností, trápností tomu druhému, uvažovanie o odvete, pomste, k čomu môžu patriť aj obťažujúce telefonáty, ba i prenasledovanie, agresia.

Ak sa nepodarí zvrátiť rozhodnutie, prichádza zmierenie so situáciou, neraz však iba navonok, opustený môže aj naďalej trpieť, čo mu môže spôsobovať duševné, ba aj zdravotné problémy. Ba podchvíľou sa môže zdať, že bez Neho život nemá zmysel, nemá zmysel vôbec prebudiť sa. Môže to súvisieť i so zníženým sebavedomím, v rámci ktorého pripisujme väčšiu hodnotu nehodnému, než nám samotným. Zostáva nám obdarovať sa láskou, ktorej sa nám práve nedostáva.

V každom prípade by ste nemali len tak jednoducho prijať scenár, v ktorom Vám ktosi iný, určil rolu opúšťanej obete. Pokúste sa ten scenár prepísať Vy sama, je to predsa náš život. Nevyznamenávajte zbytočne svojho nehodného tým, že napriek všetkému je významným objektom Vašej lásky, až siahate aj po liekoch.

Zvážte, že predsa i Vy sama máte svoju hodnotu, ak o nej práve pochybujete, dožičte si trochu ženskej radosti, zvýšte si sebavedomie, ktorá utrpelo, a spravte zo seba svojho obľúbeného, rozmaznávaného človeka. Nový účes, preliv, blúzka, kabelka... Možno v tej chvíli potešia, ba možno znepokoja aj zrak toho, kto má oči možno pre inú. Skúste prejsť do aktivity, ktorá zaháňa čierne myšlienky. Množstvo času by ste mohli aj aktívne zužitkovať, čo Vás môže naplniť závanom hoc malej radosti, hoci iného druhu - potešiť Vás môže menšia rekonštrukcia bytu, seba, venovanie sa koníčku, čomukoľvek, čo Vám ponúka endorfíny, teda hormóny radosti.

Keďže smútku, depresii sa darí najmä v pasivite, ničnerobení, mali by sme sa snažiť ich prekonať prechádzkou, koncertom, športom, stretnutiami s príjemnými ľuďmi.

Biblia vraví, keď sa jedny dvere zatvárajú, druhé sa otvárajú. Tie Vaše nenechajte zahrdzavieť, otvorte ich von, voči ľudom, ktorí Vám Váš úsmev prinajmenšom vrátia.

Aj keď Vám želám, aby sa vrátil, možno ten, kto odchádza, má iba uvoľniť miesto niekomu novému, lepšiemu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa