Ako si nabaliť chlapa...

Psychologická poradňa29.02.2012
Ako si nabaliť chlapa...

Dobrý deň. Mám 17 rokov a ešte nikdy som nemala partnera. Pár záujemcov bolo, ale vždy som ich odmietla a od vtedy sa s nimi nerozprávam...

Totiž vždy keď mi nejaký muž povie, že ma ľúbi, začnem sa k nemu správať hrozne a som naňho hnusná. Ale sama neviem prečo? Kým sa nezáväzne stretávame a iba "sa riešime" je všetko v poriadku....

Ďalším mojím problémom je, že sa s chlapmi neviem skoro vôbec rozprávať. Neviem nájsť spoločnú tému, proste som v ich spoločnosti vždy ticho, aj keď on rozpráva, ja toho veľa nepoviem. Nezáleží na tom, či sa mi ten chlap páči, či nie, aj tak sa s ním neviem rozprávať... neviem sa rozprávať ani so spolužiakmi, proste si myslím, že nie je o čom.

Prosím vedeli by ste mi povedať, aký mám ja vlastne problém? Chcela by som priateľa, no s takýmto prístupom ho asi ťažko nájdem, ja viem...

Ria, Bratislava

Dobrý deň!

Posledné slová v dotaze mi dokazujú, že ste si veľmi dobre vedomá svojho problému, uvedomenie si toho, čo nám komplikuje život vedie aj k riešeniu. No nesnažte sa o radikálnu zmenu v svojom chovaní, tá by mala prísť postupne, aj so zvyšujúcim sa vekom.

Považujem Váš strach zo slov ľúbim ťa, za obrannú reakciu, a možno aj keď túžite po vzťahu, ešte nie ste úplne pripravená, poprípade sa nenašiel muž, ktorý by aj Vaše podvedomie dokázal presvedčiť.

Vo Vašom veku okolo seba vidíte mnoho párov, a mladý človek má často pocit, že keď nemá partnera, je menejcenný. O kvalite človeka však nevypovedá koľko partnerov vystriedal, ale schopnosť pracovať so sebou, vyvíjať sa, vzdelávať sa. Vzťah príde v tom pravom čase, nenúťte sa do neho, len kvôli akejsi spoločenskej povinnosti.

Píšete, že problém komunikovať sa týka najmä mužov. Komunikácia s druhými ľuďmi je často iba o cviku, najmä keď sa jedná o introvertnejšie osoby, ktoré jednoducho do vienka nedostali ostrý jazyk, za to však majú často oveľa bohatší vnútorný život.

A tak, ak chcete prekonať svoje komunikačné zábrany, cvičte. Ako? Dajte si malé záväzky, ranný rozhovor so staršou pani v autobuse, skúste sama nadviazať hovor, aj keby malo ísť len o počasie. Ciele sa potupne môžu zvyšovať a ak budete trpezlivá, zistíte, že ľudia a aj muži, sa rozprávajú radi a radi s Vami.

Nechcite sa však úplne zmeniť, muži oceňujú aj uzavretejšie ženy, a niekedy je menej viac. A to sa týka aj slov. Skúste sa zúčastňovať aj spoločenských akcií, tanec je tiež veľmi dobrým komunikačným prostriedkom, bez potreby rozprávať.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa