Ako "vysťahovať" plnoletého závisláka z domu

Psychologická poradňa24.06.2011
Ako "vysťahovať" plnoletého závisláka z domu

Dobrý deň. Moja otázka sa týka 19,5 ročného syna, ktorého vyhodili zo školy pred maturitami pre neospravedlnenú dochádzku a nedostačné hodnotenie takmer zo všetkých predmetov. Keďže som na neho brala sirotský, bude mi pozastavený a neviem, či ho prinútim zamestnať sa. Predpokladám, že keď nechodil do školy, napriek tomu, že som ho tam každé ráno vyprevádzala, tak nebude pristupovať zodpovedne ani k práci.

Má ročnú podmienku za ublíženie na zdraví, kopec dlhov a už aj nejakú krádež z môjho domu. Je zrejme na niečom závislí, ale odmieta to priznať a liečiť sa nechce. Jedná sa zrejme o drogy a automaty. Vyrovnala som mu nie malé dlhy, ale narobil ďaľšie a aj napriek sľubom, školu nedokončil. Život s ním je ťažký. Stále sa túla, nedodržiava žiadne pravidlá, nerešpektuje nič a nikoho.

Už som bola aj za psychiatričkou, odporúčala mi, aby som ho vyhodila z domu, aby sa skúsil o seba, ako plnoletý, postarať sám. Odmietala som to kvôli škole, teraz však je škola stratená a ja mám obavy, že to spolu v jednej domácnosti zo závislým človekom nevydržíme.

Niektorí mi hovoria, že ho aj tak musím do 25 rokov živiť. Chcela by som, aby skúsil žiť život sám, iba to ho môže posunúť ďalej. Ale ako postupovať, aby to bolo aj výchovné a aj zákonné? Ako ho mám prinútiť, aby sa zastavil a zmenil smer, aj napriek tomu, že je plnoletý a nemám už na neho žiadne zákonné páky? Môžem mu zrušiť trvalý pobyt a vysťahovať ho?

Ester, Košice

Dobrý deň!

Je ťažké vidieť vlastné dieťa ako bojuje so sebou a s vlastným životom a viem, že chcete svojmu synovi pomôcť. Z jeho strany to však zašlo už príliš ďaleko, a pokiaľ nechcete celý život stráviť opaterou strateného jedinca, neostáva Vám nič iné len mu dať ultimátum. Telefón, pracovné inzeráty a dva týždne na hľadanie práce. Po dvoch týždňoch nekompromisný odchod z Vášho domu.

Čo sa týka trvalého pobytu, ešte počkajte, kým si sám pokúsi nájsť bývanie. Uvidíte, ako sa postaví k novej situácii v svojom živote. Možno je to drsné, no vyzerá to tak, že Vášho syna nič iné, len poriadna „facka" od života nepreberie, len takýmto spôsobom mu dáte možnosť hľadať vlastnú zodpovednosť.

Samozrejme Vám nesľubujem okamžitú premenu, potrvá ešte dlhšiu dobu kým si uvedomí, že je na všetko skutočne sám a že mu už nikto chrbát nekryje. Budete pociťovať strach, je možné, že Vás zahrnie výčitkami a výrokmi plnými citového vydierania, Vy však musíte veriť, že v budúcnosti pochopí Váš krok ako jediné možné nakopnutie do života.

Pokiaľ on sám nemá snahu ísť na liečenie, verte mi, že žiadnymi sladkými rečami by ste ho tam nedostala. Vás aj syna čaká tvrdé obdobie, verím však že ste schopná žena, ktorá si bude stáť za svojím slovom.

Akýkoľvek pocit úzkosti, či strachu vždy môžete skonzultovať s odborníkom, ktorý Vás naučí vyrovnávať sa s týmito pocitmi. Dúfam, že syn aj vďaka Vašim krokom nájde sám seba a pochopí čo je to životná zodpovednosť.

S pozdravom

Mgr. Eva Jučáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa