Alena, Trnava: Čo je príčinou duševných chorôb?

Psychologická poradňa20.12.2013
Alena, Trnava: Čo je príčinou duševných chorôb?

Dobrý deň prajem,
môžete mi, prosím ujasniť, čo je príčinou duševných chorôb? Ďakujem, veľmi pekne, prajem pekný deň.

Alena, Trnava


Dobrý deň,
už filozofia riešili Vami položenú otázku, ktorá ich viedla k hlavne k inej základnej otázke. Čo je základom ľudskej bytosti? Na tieto otázky stále nepoznáme dokonalú, stopercentnú odpoveď. Ľudstvo, veda, technika, to všetko je vo fáze vývoja a každodenne zisťujeme nové a nové veci.

Človek je tvorený genetickým základom, výchovou a vrodenými psychickými vlastnosťami (temperament). To všetko vo vzájomnej súvislosti môže byť v určitom momente spúšťačom psychickej poruchy.

Jedna moja známa psychiatrička hovorí: „Všetci sme duševne chorí, no len u niekoho sa to prejaví aj navonok.“ Niekto môže mať genetické pre dispozície, no bude sa mu celý život dostávať celoživotnej sociálnej opory a choroba sa u neho neprejaví.

Iný silný jedinec, sa dostane do tak ťažkých životných situácií, že ich jeho osobnosť nezvládne, a vznikne duševná porucha. Kombinácií je mnoho, a preto je prístup ku každej diagnóze a každému človeku vysoko individuálny. Aj keď existujú presné diagnózy a určitá kategorizácia, u každého človeka je duševná porucha vždy trochu iná, či v pôvode, alebo v prejavoch.

Niekedy sa neriešené psychické konflikty prejavia vo fyzickom zdraví. To, že duševné a fyzické zdravie sú dve prepojené veci, už vieme dávno. A je to len dôkazom, že sme skutočne komplikované bytosti.

Ideálnou prevenciou proti vzniku duševnej aj psychickej poruchy je starať sa o svoje telesné aj duševné zdravie, zdravo sa stravovať, mať pohybovú aktivitu, no potravu nedávať len svojmu telu, ale aj svojej mysli, rozvíjať sa intelektuálne a mať čas aj na vhodnú relaxáciu.

Myslím, že každý človek, má schopnosť takto žiť, a ak tvrdí, že nie, sú to len výhovorky, u každého existuje cesta k zlepšeniu. Dúfam, že Vám moja odpoveď stačila, ak nie, odporúčam nájsť si ďalšiu vhodnú odbornú literatúru.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa